Podczas podróży samochodem może dojść do nieszczęśliwych wypadków, które skutkują np. złamaną nogą. Dowiedz się czy możesz otrzymać odszkodowanie w ramach NNW i jakich dokumentów potrzebujesz.
Czym jest ubezpieczenie NNW?
Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) jest dobrowolne i zabezpiecza Cię w trakcie podróży samochodem. Jeśli dojdzie do uszczerbku na zdrowiu lub w skrajnych przypadkach nawet śmierci, masz prawo do uzyskania rekompensaty od ubezpieczyciela. Polisa obejmuje zarówno zdarzenia, które dzieją się na terenie kraju, jak i za granicą. Ubezpieczenie działa wyłącznie wtedy, kiedy dojdzie do uszczerbku na zdrowiu czy śmierci wskutek konkretnej i możliwej do wskazania przyczyny zewnętrznej. Warto zaznaczyć, że odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w ramach NNW dostaniesz niezależnie od ubiegania się o świadczenie z OC sprawcy wypadku. Co to oznacza? Jeśli jesteś poszkodowany, przysługuje Ci rekompensata z dwóch źródeł. Właśnie dlatego warto się zabezpieczyć i posiadać własną polisę, która zapewni Ci dodatkowe wsparcie finansowe.
Czy NNW obejmuje złamaną nogę?
Może otrzymać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, do którego doszło w ramach nieszczęśliwego wypadku i który jest wymieniony w tabeli w OWU. Dotyczy to zarówno złamanej nogi, jak i każdego innego uszkodzenia ciała, które jest tymczasowe lub trwałe. Istotnym warunkiem do otrzymania zadośćuczynienia od ubezpieczyciela w ramach NNW komunikacyjnego jest okoliczność zdarzenia. Nieszczęśliwy wypadek musi mieć miejsce w momencie podróży samochodem i zazwyczaj obejmuje także takie sytuacje jak wysiadanie czy wsiadanie do auta lub postój na poboczu. Wszystkie szczegóły polisy możesz sprawdzić w Ogólnych Warunkach Umowy (OWU).
Kiedy nie dostaniesz odszkodowania?
Odszkodowanie w ramach NNW nie przysługuje Ci jeśli uszczerbek na zdrowiu ma związek z postępującą chorobą lub niewłaściwym dotychczasowym leczeniem. Towarzystwa ubezpieczeniowe często w Ogólnych Warunkach Umowy uwzględniają także innego rodzaju wyłączenia. Wśród nich jest np. spożycie alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających. Nie otrzymasz odszkodowania za złamaną nogę, jeśli prowadziłeś samochód bez uprawnień. Na zadośćuczynienie nie możesz liczyć także w przypadku spowodowania szkody związanej z usiłowaniem popełnienia przestępstwa.
Jak otrzymać odszkodowanie?
Aby otrzymać odszkodowanie za złamaną nogę, musisz jak najszybciej zgłosić się do swojego ubezpieczyciela. Podczas starania się o zadośćuczynienie, będziesz musiał przedstawić dokumentację medyczną. To ona jest głównym dowodem, którego potrzebujesz do wypłaty świadczenia. Zastanawiasz się, ile masz czasu na zgłoszenie zdarzenia? Najlepiej zrobić to od razu po wypadku i pobycie w szpitalu. Konkretny termin znajdziesz jednak w warunkach polisy. Po zgłoszeniu, najczęściej w ciągu 30 dni, otrzymasz odszkodowanie za złamaną nogę.
Ile dostaniesz pieniędzy za złamaną nogę?
Kwota, jaką dostaniesz w ramach zadośćuczynienia zależy od tego, jaką podałeś sumę ubezpieczenia. Odszkodowanie za złamaną nogę na pewno będzie niższe niż w przypadku śmierci czy trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wszystko jednak zależy od umowy, jaką podpisałeś z towarzystwem ubezpieczeniowym. Firma oblicza wysokość świadczenia na podstawie rodzaju uszczerbku, a także podpisanych z Tobą warunków.
Nie masz jeszcze ubezpieczenia NNW? Porównaj ceny w kalkulatorze ubezpieczeniowym.