Podczas zakupu samochodu w leasingu często pojawia się w pakiecie ubezpieczenie GAP, które chroni kierowcę przed stratą finansową związaną z pojazdem. Dowiedz się, czy warto wykupić ten rodzaj ubezpieczenia.
Co to jest GAP?
Ubezpieczenie GAP jest dość opłacalne, ponieważ zabezpiecza Cię finansowo w przypadku bardzo poważnych wypadków czy kolizji. Mówiąc najprościej, jest to dodatkowe wsparcie podczas utraty auta. Chroni podczas szkody całkowitej, a także kradzieży. Ważnym elementem tej polisy jest to, że każde zadośćuczynienie obliczane jest na podstawie realnej wartości pojazdu. Co to dla Ciebie oznacza? Każdy nowy samochód szybko traci swoją wartość. Właśnie dlatego, jeśli po jakimś czasie zdarzy Ci się wypadek, wskutek którego auto nie będzie nadawać się do naprawy i posiadasz AC, dostaniesz pewną sumę odszkodowania. Kwota zostanie jednak pomniejszona o spadek wartości samochodu. Możesz też sprzedać pozostałości po aucie. Niestety, to tylko część kosztów, bo pozostałe raty nadal musisz opłacać firmie leasingowej – jednorazowo lub partiami. Bez ubezpieczenia GAP będziesz musiał zapłacić tę kwotę z własnej kieszeni.
Ubezpieczenie GAP – kiedy Cię chroni?
Warto zaznaczyć, że odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia GAP dostaniesz zarówno podczas wypadku spowodowanego przez Ciebie, jak i innego kierowcę. Często w warunkach umowy znajduje się także zakres, który obejmuje kradzież. Sprawdź to jednak dokładnie, aby dodatkowe koszty polisy były opłacalne. Ubezpieczenie GAP nie musi być zawarte na taki sam okres jak umowa z firmą leasingową. Polisa może być ważna przykładowo przez 3 lata.
Trzy rodzaje ubezpieczenia
Podczas zakupu auta w leasingu lub na kredyt, możesz spotkać się z trzema różnymi rodzajami ubezpieczenia GAP. Pierwszy z nich to fakturowy, który wyróżnia się szeroką ochroną i najlepszym zabezpieczeniem. Oznacza to, że ubezpieczyciel wesprze Cię finansowo podczas szkody całkowitej i możesz liczyć na zwrot różnicy pomiędzy ceną wyjściową pojazdu a jego wartością sprzed wypadku. Drugim rodzajem jest GAP finansowy, który najczęściej jest najtańszym rozwiązaniem. Ubezpieczyciel może wypłacić Ci różnicę pomiędzy kwotą, która pozostała Ci do spłaty w momencie wypadku a odszkodowaniem z AC. Trzeci rodzaj ubezpieczenia GAP to indeksowy, który zabezpiecza Cię finansowo w konkretnym zakresie, np. 20% wartości auta.
Znajdź korzystne ubezpieczenie w porównywarce ubezpieczeń samochodowych!