Wiesz, że możesz ubezpieczyć swój dom także w trakcie jego budowy? Otrzymasz odszkodowanie za szkody powstałe w wyniku zdarzeń losowych. Będziesz mógł je wykorzystać na dalsze prace remontowe lub zakup materiałów budowlanych. Sprawdź, co wchodzi w skład takiego ubezpieczenia i dowiedz się więcej na ten temat.
Polisa domu w budowie – obowiązkowa czy dobrowolna?
Jeśli masz w planach budowę domu od podstaw i niezbędny będzie do tego kredyt hipoteczny, będziesz musiał pomyśleć o ubezpieczeniu nieruchomości. Bank może potraktować tę formalność jako niezbędną do prowadzenia dalszych procedur. To forma jego zabezpieczenia. Polisa domu w budowie w innych przypadkach jest dobrowolna, jednak warto zabezpieczyć dotychczasową pracę i materiały budowlane. Możesz również rozszerzyć ją dodatkowo o takie zdarzenie jak kradzież z włamaniem. Ubezpieczenie domu jest dostępne także w momencie rozbudowy np. o dodatkowe pomieszczenie gospodarcze czy garaż.
Co obejmuje podstawowe ubezpieczenie domu w budowie?
Ubezpieczenie domu w budowie, w odróżnieniu od polisy dla nieruchomości, która już jest ukończona i zamieszkała, ma podstawowy zakres ochrony. W związku z tym, jej cena jest także niższa. Najczęściej towarzystwo proponuje ubezpieczenie domu, które będzie obejmować takie zdarzenia losowe jak powódź, pożar, uderzenie pioruna, huragan czy zalanie. Wśród nich znajduje się również obsuwanie oraz zapadanie się ziemi. Niektóre warunki ochrony obejmują także dewastację ze strony osoby trzeciej, a także przepięcie. To z kolei stanowi częste ryzyko, szczególnie jeśli ekipa budowlana zajmuje się montażem instalacji elektrycznej. Jednak wszystko zależu od towarzystwa ubezpieczeniowego i zakresu ubezpieczenia.
Ubezpieczenie domu w budowie od kradzieży z włamaniem
Na placu budowy często pozostawia się materiały budowlane, narzędzia oraz inne elementy. W związku z tym, przyda Ci się rozszerzenie do ubezpieczenia domu w budowie o kradzież z włamaniem. Możesz je wykupić dopiero, gdy nieruchomość jest w stanie surowym zamkniętym. Oznacza to, że w domu znajdują się już dach, okna i drzwi.
Dom w budowie – co dokładnie jest pod ochroną?
Szczegóły warunków ochrony możesz zawsze omówić z ubezpieczycielem. Najczęściej zabezpiecza się mury, czyli fundamenty, ściany i dach. W polisie możesz uwzględnić także wszelkie elementy zewnętrzne oraz stałe. Do nich zalicza się podłogi, instalacje, anteny telewizyjne, a także rynny czy parapety. Przedmiotem ubezpieczenia domu w budowie może być nie tylko sam budynek mieszkalny, ale także pomieszczenia gospodarcze lub garaże wolnostojące.
Czym jest OC inwestycji?
Weź pod uwagę także sytuacje, w których osoba trzecia może wyrządzić szkody na placu budowy Twojego budynku. Przyda Ci się rozszerzenie ubezpieczenia domu w budowie o OC inwestycji. W praktyce oznacza to, że jeśli ekipa budowlana lub podwykonawca spowoduje szkody związane z nieruchomością, będziesz mógł starać się o odszkodowanie.
Na jaki czas wykupuje się ubezpieczenie domu w budowie?
Tak jak w przypadku tradycyjnej polisy mieszkaniowej, tak samo ubezpieczenie domu w budowie trwa 12 miesięcy. Po tym czasie masz prawo przedłużyć umowę w tym samym towarzystwie lub poszukać bardziej opłacalnej oferty. Może jednak zdarzyć się, że Twoja budowa zakończy się wcześniej, niż się spodziewałeś. Co wtedy możesz zrobić? Udaj się do firmy, w której wykupiłeś polisę i zmień dane w umowie. Od tego momentu pod ochroną nie będzie dom w budowie tylko gotowa nieruchomość mieszkalna. Ewentualnie możesz poprosić ubezpieczyciela o proporcjonalny zwrot składki, kiedy polisa zostanie zamknięta.
Gdzie wykupić ubezpieczenie domu w budowie?
Najlepiej będzie, jeśli porównasz kilka ofert od towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu, wybierzesz odpowiedni zakres ochrony, a także sprawdzisz, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne. Zrób kalkulację online, przyjdź do placówki CUK lub skontaktuj się z doradcą przez infolinię i wybierz najlepsze ubezpieczenie.