Podczas zakupu polisy mieszkaniowej, możesz wziąć pod uwagę dodatkowe ubezpieczenie szyb. Kiedy zostaną uszkodzone czy stłuczone, będziesz mógł liczyć na rekompensatę. Sprawdź, jak działa tego typu ubezpieczenie oraz czego dokładnie dotyczy.
Ubezpieczenie szyb – co to znaczy?
Towarzystwa ubezpieczeniowe oprócz podstawowej polisy mieszkaniowej proponują także dodatek w postaci ochrony szyb. Dotyczy nie tylko okien i drzwi. Obejmuje także elementy szklane, które zostały zastosowane w meblach czy urządzeniach. Ochrona może uwzględniać nie tylko wyposażenie wewnątrz domu, ale także na zewnątrz.
W ten prosty sposób możesz także ubezpieczyć zabudowę tarasu, pokrycie ścian, parapety wykonane ze szkła czy innego materiału podatnego na uszkodzenia, takie jak ceramika lub kamień. Ubezpieczenie szyb obejmuje wszystkie lustra, jakie posiadasz w domu, płyty kuchenne oraz drzwi do kabiny prysznicowej. Zakres ochrony zależy oczywiście od podpisanej umowy, dlatego warto sprawdzić OWU (Ogólne Warunku Ubezpieczenia) tuż przed jej podpisaniem.
Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie szyb?
Wyższa składka za polisę mieszkaniową z ubezpieczeniem szyb może na początku zniechęcić Cię do jego zakupu. Warto jednak zastanowić się, czy tego typu ochrona nie będzie przydatna w Twoim domu, szczególnie jeśli posiadasz wiele luster czy inne wyposażenie w elementy szklane. W przypadku stłuczenia lub rozbicia, możesz dostać odszkodowanie przeznaczone na naprawę lub wymianę.
Ubezpieczenie szyb może także zagwarantować Ci zwrot kosztów zakupu konkretnego elementu. Sytuacje, w których zostają uszkodzone delikatne szyby,są nieodwracalne i występują często przez przypadek, np. przez nieuwagę domowników, zbyt energicznego psa lub przeciąg. Stłuczenie lub rozbicie może wystąpić także podczas aktów wandalizmu, czyli włamania do Twojego mieszkania.
Zwróć uwagę na rodzaj ubezpieczenia szyb
W podstawowym zakresie polisy mieszkaniowej wraz z ubezpieczeniem szyb, będziesz mógł liczyć na wypłatę zadośćuczynienia w sytuacjach losowych. Oznacza to, że jeśli Twoje delikatne elementy wyposażenia zostaną stłuczone przez silny wiatr, pożar czy gałąź drzewa, wtedy dostaniesz określoną sumę na naprawę lub wymianę. Oddzielne ubezpieczenie szyb od stłuczenia to dodatkowa ochrona, która zabezpiecza je przed innymi zdarzeniami losowymi.
A co z rozbiciem szyby u sąsiada?
Weźmy pod uwagę jeszcze jedną sytuację, w której może dojść do stłuczenia szyby. Wyobraź sobie, że Twoje dziecko będzie grać w piłkę przed blokiem i uszkodzi przez przypadek okno w mieszkaniu na parterze. Wtedy ubezpieczenie szyb, które jest dołączone do polisy mieszkaniowej nie zadziała. Możesz jednak zabezpieczyć się na wypadek takich sytuacji i wykupić OC w życiu prywatnym. Kwota za uszkodzenia zostanie wypłacona osobie trzeciej i będzie mogła ona naprawić szkodę. To także korzystne rozwiązanie, ponieważ nie będziesz musiał ponosić opłat z własnej kieszeni.
Porównaj ceny polisy mieszkaniowej z ubezpieczeniem szyb.