Niektóre regiony naszego kraju regularnie cierpią z powodu powodzi. Na ludzkie dramaty nakładają się wówczas potencjalnie ogromne straty finansowe, wynikające z całkowitego zalania nieruchomości. Najlepszym zabezpieczeniem na taką ewentualność jest polisa ubezpieczeniowa. Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie mieszkania lub domu, aby chronić swoje finanse przed skutkami powodzi?
Zabezpieczenie nieruchomości przed powodzią
Najbardziej pamiętna w ostatnich dekadach powódź, zwana powodzią tysiąclecia, wydarzyła się w 1997 roku i dotknęła ogromne tereny w południowej i zachodniej Polsce. Wiele osób straciło dach nad głową i dobytek całego życia. Na terenie naszego kraju nie brakuje terenów zalewowych, a podobne zjawiska, ale na mniejszą skalę zdarzają się przynajmniej raz na kilka lat. Mieszkańcy regionów, które są zagrożone powodziami, mogą do pewnego stopnia zabezpieczyć się przed żywiołem.
Do sposobów ochrony należą między innymi wały przeciwpowodziowe, rowy i kanały odwadniające czy rozmaite zabezpieczenia kanalizacji. Budując dom lub wykańczając mieszkanie usytuowane na parterze, można też zadbać o konstrukcję chroniącą mury przed zalaniem i szkodliwymi skutkami działania wody, odpowiednie okładziny ścienne i fugi, osłony okien piwnicznych, delikatne podniesienie poziomu parteru, obecność przegród betonowych i ziemnych w sąsiedztwie budynku. Jednak najlepszym sposobem na ochronę interesów finansowych właściciela budynku jest polisa ubezpieczeniowa.
Ubezpieczenie mieszkania lub domu na wypadek powodzi
Wiele towarzystw ubezpieczeniowych działających w Polsce oferuje ubezpieczenia mieszkania lub domu na wypadek powodzi. Przede wszystkim warto pamiętać, by ubezpieczając nieruchomość nie pomylić powodzi z zalaniem, które jest zupełnie inną szkodą. Ubezpieczyciele oferują polisy związane z powodzią m.in. w pakiecie z pełnym ubezpieczeniem nieruchomości, które dodatkowo uwzględnia także inne zdarzenia losowe, w tym wichury, pożary lub inne klęski żywiołowe, a także kradzieże i wandalizm.
Każda polisa jest skonstruowana w nieco inny sposób, dlatego przed podjęciem decyzji, należy dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. W tym dokumencie przedstawiony jest całkowity zakres ochrony, a także ewentualne wyłączenie ubezpieczyciela z odpowiedzialności. Posiadanie polisy nie zwalnia bowiem jej właściciela z troski o nieruchomość i postępowania zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia szkody.
Przedmiot ubezpieczenia zawarty w polisie
Ubezpieczenie mieszkania lub domu może składać się z dwóch elementów, do których najczęściej należą:
- mury wraz ze stałymi elementami,
- ruchomości domowe,
Pierwsza kategoria poza konstrukcją domu lub mieszkania obejmuje także wszystkie elementy na stałe do niego przytwierdzone. Zalicza się do nich wyposażenie takie jak: piec, kuchnia pod zabudowę, instalacje gazowe i elektryczne, grzejniki, wentylacja, krany, zlewy i wanny oraz oczywiście glazura czy parkiet. Ubezpieczenie może dotyczyć również domów znajdujących się w budowie i innych obiektów, choćby altanki ogrodowej czy domku działkowego.
W przypadku zalania lub innego zdarzenia losowego, zniszczeniu czy kradzieży może ulec także znajdujący się wewnątrz budynku sprzęt RTV i AGD, meble, rzeczy osobiste czy kosztowności. Aby dobrze zabezpieczyć się przed skutkami powodzi, najlepiej zdecydować się na oba elementy polisy.
W wariantach ubezpieczenie można także zawrzeć inne elementy, takie jak bagaż czy OC w życiu prywatnym. Niektóre towarzystwa rozróżniają także mury i elementy stałe.
Ubezpieczenie mieszkania i domu – wybór najkorzystniejszej oferty
Kluczem do znalezienia najlepszej oferty, korzystnej zarówno cenowo, jak i pod względem zakresu ubezpieczenia, jest zapoznanie się z jak największą liczbą propozycji towarzystw ubezpieczeniowych i skorzystanie z profesjonalnego doradztwa. Z tego względu lepiej skorzystać z usług multiagencji ubezpieczeniowej, gdzie swoje oferty prezentują wiodące towarzystwa działające na rodzimym rynku.