Wakacje i urlop kojarzą Ci się głównie ze spędzaniem czasu w beztroski sposób. Musisz jednak pamiętać, że nawet podczas urlopu przytrafiają się przykre rzeczy, na które nie mamy żadnego wpływu. Co na przykład? Różnego rodzaju wypadki, zatrucia czy kontuzje, które mogą wymagać hospitalizacji czy późniejszego odszkodowania… Warto wziąć je pod uwagę i zabezpieczyć się, wykupując odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Co powinno zawierać?
Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?
Podstawowe ubezpieczenie turystyczne powinno pokrywać poniesione przez Ciebie koszty leczenia. Taki zapis musi znaleźć się w każdym ubezpieczeniu turystycznym. Co poza tym? Dodatkowo, polisa na wakacje zawiera elementy takie jak:
- Assistance – pokrycie kosztów transportu i doradztwo w trudnych sytuacjach.
- NNW – czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki niemu możesz ubiegać się o świadczenie ubezpieczeniowe w razie jakiegokolwiek wypadku. Wyobraź sobie sytuację, kiedy Piotr na wakacjach złamał nogę – dzięki tej klauzuli mógł ubiegać się o odszkodowanie w kwocie uzależnionej od uszczerbku na zdrowiu.
- Ubezpieczenie bagażu – bagaże w podróży giną lub mogą zostać uszkodzone nawet nie z Twojej winy. Warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie, tym bardziej kiedy przewozisz drogi sprzęt, na przykład aparat fotograficzny czy laptopa.
Niekiedy firmy ubezpieczeniowe oferują także takie produkty jak ubezpieczenie sprzętu sportowego, który zabierasz ze sobą na wyjazd.
Czym należy się kierować przy wyborze ubezpieczenia turystycznego?
Jaki pakiet ubezpieczeń wybrać? Ubezpieczenie powinno być dopasowane do formy spędzania czasu. Zwróć uwagę na zakres swojej polisy i pomyśl o tym, co może się złego wydarzyć w podróży. Typowe ubezpieczenia turystyczne obejmują zwrot poniesionych kosztów leczenia i ubezpieczenie bagażu. Potrzebujesz czegoś jeszcze? Odpowiedz sobie na kilka istotnych pytań. Bierzesz ze sobą drogi sprzęt elektroniczny lub sportowy? Chorujesz na przewlekłe choroby? Chcesz leniuchować na plaży, a może aktywnie spędzać czas?
Kolejną ważną kwestią jest suma ubezpieczenia. Kwota powinna być odpowiednio wysoka, aby pokryć ewentualne straty i leczenie. Szacując te koszty sprawdź, jak kształtującą się ceny opieki medycznej w kraju, do którego się wybierasz. Za granicą leczenie często jest dużo droższe niż w Polsce. Koszty będą miały znaczenie – musisz zdawać sobie sprawę, że w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, stawki polisy mogą różnić się o kilkadziesiąt, a nawet o kilkaset złotych.
Przeczytaj więcej o polisie turystycznej i ubezpiecz się kompleksowo!