Jeśli zastanawiasz się nad zakupem polisy na życie, na pewno spotkasz się z takim wyrażeniem jak osoba uposażona. Wyjaśnimy Ci, co to tak naprawdę znaczy i kim uposażony może być dla Ciebie. Wszystko po to, abyś mógł podjąć zdecydowane kroki, aby zabezpieczyć swoją przyszłość.
Kim jest osoba uposażona?
W polisie na życie musisz wskazać osobę uposażoną, czyli taką, która będzie miała uprawnienia do otrzymania świadczenia w przypadku zdarzenia zawartego w umowie, czyli w przypadku Twojej śmierci. Jeśli jednak zmienisz zdanie, w każdej chwili możesz ją zmienić w trakcie trwania polisy. Przykładowo, jeśli pani Zofia w swojej umowie wskazała swojego bratanka, Jacka jako osobę uposażoną, tylko on dostanie odszkodowanie. Z tytułu śmierci w polisie pani Zofii widniała ustalona wcześniej kwota 120 000 złotych. Takie świadczenie otrzyma właśnie Jacek za stratę swojej krewnej.
Uposażony główny i zastępczy
Uposażony dzieli się na głównego oraz zastępczego. Ten pierwszy to osoba, która otrzyma odszkodowanie w razie śmierci. Warto jednak wskazać także uposażonego zastępczego, który będzie mógł odebrać świadczenie, jeśli główny uprawniony np. zginie w wypadku wraz z osobą ubezpieczoną, przyczyni się do jej śmierci czy nie zostanie w ogóle wskazany w umowie. W swojej polisie na życie możesz uwzględnić każdego, kto jest dla Ciebie osobą ważną i bliską. Nie musi to być ktoś związany z Twoją rodziną. Jako osobę uposażoną możesz wybrać nawet przyjaciółkę czy dalekiego krewnego.
Osoba uposażona a spadek
Osoba, która zostanie przez Ciebie wskazana w polisie na życie, będzie uprawniona do odbioru świadczenia w przypadku Twojej śmierci. Warto jednak zaznaczyć, że ta kwota nie jest częścią spadku po zmarłym ubezpieczonym, dlatego zostanie wypłacona niezależnie od toczącego się postępowania. Nie jest także objęta podatkiem od spadku. Uposażony a spadkobierca to tak naprawdę dwie różne osoby. Jeśli wybierzesz kogoś spośród Twojej najbliższej rodziny, Twój krewny będzie mógł być jednocześnie Twoim spadkobiercą. Jeśli jednak uposażonym zostanie Twój kolega z pracy czy przyjaciel, otrzyma świadczenie, ale nie będzie brał udziału w postępowaniu spadkowym.
O czym musisz pamiętać podczas wyboru uposażonego?
Przede wszystkim, warto w polisie na życie uwzględnić osobę uposażoną główną oraz zastępczą. Szczególnie, jeśli będzie to ktoś spoza Twojej najbliższej rodziny. Sytuacje w życiu są tak różne i zmieniają się z biegiem czasu, dlatego ważne jest, aby zadbać o formalności. Przykładowo, jeśli jako uposażoną osobę wskażesz swojego małżonka, a po kilkunastu latach okaże się, że musicie się rozwieść, ta osoba dalej będzie widniała w Twojej polisie na życie. Warto zatem pamiętać o jej aktualizacji. To samo dotyczy także niespodziewanej śmierci uposażonego – w takiej sytuacji dobrze jest wskazać osobę zastępczą lub zmienić warunki umowy u ubezpieczyciela. Kiedy do momentu swojej śmierci nie zdecydujesz się na wskazanie osoby uposażonej, o świadczenie będą mogli ubiegać się spadkobiercy.
Dowiedz się więcej o wyborze uposażonego w ubezpieczeniu na życie.
To wychodzi na to że uposażony nie musi być z rodziny. Dobrze wiedzieć