Anglik to potoczna nazwa auta sprowadzonego z Wielkiej Brytanii. Od 17 sierpnia 2015 r. takie pojazdy można rejestrować w Polsce bez konieczności wymiany deski rozdzielczej. W artykule wyjaśnimy, jak przystosować anglika do poruszania się po polskich drogach. Sprawdzimy także, ile kosztuje ubezpieczenie auta z wysp.
Do 16 sierpnia 2015 roku rejestracja samochodu sprawdzonego z Wielkiej Brytanii była możliwa wyłączenie po wykonaniu tzw. przekładki, czyli przerobieniu wersji angielskiej na europejską. Od 17 sierpnia 2015 r. zarejestrujesz anglika bez konieczności wykonywania tego czasochłonnego i kosztownego zabiegu. Zasada ta dotyczy jednak wyłącznie samochodów zarejestrowanych wcześniej na terenie Unii Europejskiej.
Zanim wyjedziesz na ulice
Zanim wyjedziesz anglikiem na polskie drogi, konieczne będzie dokonanie kilku modyfikacji, zwiększających poziom bezpieczeństwo. Zarówno Twojego, jak i innych kierowców. Co należy zrobić?
- Zmodyfikuj reflektory. Aby użytkować anglika na polskich drogach, wymień reflektory na takie, które odpowiednio oświetlą prawą stronę drogi. Dzięki temu bez problemu dostrzeżesz znaki drogowe i idących poboczem pieszych.
- Zmień wkłady w lusterkach. Nowe zapewnią lepsze pole widzenia po lewej stronie.
- Zmień prędkościomierz na wyskalowany w km/h.
- Przenieś tylne światło przeciwmgielne na lewą stronę.
Po dokonaniu zmian niezbędna będzie wizyta w Stacji Kontroli Pojazdów. Jeśli wprawne oko diagnosty oceni, że zmiany przeprowadzono prawidłowo, będziesz mógł zarejestrować pojazd.
OC dla anglika
Jako właściciel anglika będziesz musiał wykupić obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Umowę musisz zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji auta. Brak obowiązkowej polisy będzie skutkował naliczeniem wysokiej kary.
Czy OC dla anglika jest droższe od ubezpieczenia auta kupionego w Polsce?
Niestety tak. W większości towarzystw stawki OC dla aut sprowadzanych z wysp są zdecydowanie wyższe od stawek dla polskich aut. Różnice mogą wynosić nawet 200 -300 procent. Dlaczego? Cena OC jest odzwierciedleniem ryzyka, jakie ponosi ubezpieczyciel, zawierając umowę z konkretnym klientem. Jak pokazują statystyki, szkodowość anglików jest stosunkowo wysoka. Ich specyficzna konstrukcja naraża je również na zwiększone ryzyko kolizji. Takie argumenty są wystarczające, aby ubezpieczyciel podwyższył składkę OC.
Porównywarka OC sposobem na tanie OC anglika
Choć zakres ubezpieczenia OC jest określony prawem i identyczny dla wszystkich towarzystw, ceny polis mogą znacząco się różnić. Sięgając po przypadkowe ubezpieczenie anglika, narażasz się na dodatkowe, zupełnie zbędne koszty. Aby ich uniknąć, skorzystaj z darmowego kalkulatora OC i AC. Po wypełnieniu krótkiego formularza kalkulator przedstawi Ci aż kilkanaście zróżnicowanych cenowo propozycji różnych towarzystw. W ciągu zaledwie kilku minut porównasz oferty wielu ubezpieczycieli, bez konieczności wypełniania kolejnych formularzy i żmudnych rozmów z agentem. Jeśli któraś spełni Twoje oczekiwania, będziesz mógł od razu zawrzeć umowę i opłacić składkę. Pamiętaj — stawki zaproponowane przez porównywarkę z pewnością nie będą wyższe od tych zaoferowanych bezpośrednio przez ubezpieczyciela. Dzięki temu prostemu w obsłudze narzędziu z pewnością nie stracisz. Możesz za to sporo zyskać.