Około 80% Polaków ubezpiecza swoje domy i mieszkania. Trend nie jest przypadkowy, doskonale zdajemy sobie sprawę, że w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia, możemy stracić cały swój majątek. Przed jakimi wypadkami warto ubezpieczyć dom? To kwestia indywidualna. Zanim wybierzesz odpowiednią polisę, zastanów się jak duże jest ryzyko wystąpienia poszczególnych zdarzeń, a także jak wysoką składkę ubezpieczeniową będziesz w stanie płacić.
Ubezpieczenie domu w budowie? To możliwe!
Zacznijmy od ciekawostki, która w rzeczywistości stanowi doskonały wybór dla wielu ubezpieczających. Towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają ubezpieczyć dom, który znajduje się w budowie. To całkiem rozsądne wyjście, ponieważ jeszcze zanim dom zostanie ukończony może stać się celem złodziei lub zostać dotknięty przez ekstremalne zjawiska pogodowe. Wówczas koszty odbudowy również mogą okazać się horrendalne, natomiast specjalna polisa pozwala między innymi na ubezpieczenie odpowiednio zabezpieczonych materiałów budowlanych przed kradzieżą. Dzięki ubezpieczeniu domu w budowie możesz spać spokojnie już w momencie, gdy Twoja życiowa inwestycja dopiero powstaje.
Pożary i następstwa pogody
Większości z nas ubezpieczenie domu przed skutkami żywiołów może wydawać się zbytnim dmuchaniem na zimno. Jednak wystarczy sobie wyobrazić, jak bardzo wysokie mogą się okazać koszty remontu lub odbudowy domu naznaczonego przez ekstremalne zjawiska pogodowe. Nie do pozazdroszczenia jest sytuacja, w której poświęcamy cały swój majątek, a jednocześnie dach nad głową, zaś oszczędności są zbyt skromne, by pokryć koszty przywrócenia statusu quo w naszym życiu. A przecież Polskę nawiedzają powodzie i trąby powietrzne. Jeszcze bardziej niebezpiecznym zjawiskiem jest pożar. Dlatego podstawowa polisa na dom zwykle dotyczy również niego.
Kradzieże i dewastacja
Ubezpieczając dom mamy do wyboru kilka opcji. W najbardziej podstawowej polisa dotyczy murów, czyli konstrukcji domu wraz z np. schodami, tynkiem czy podłogą. Drugi wariant dotyczy zgromadzonego w domu dobytku. Może stać się obiektem włamania lub aktów wandalizmu. Dlatego warto skorzystać z obu opcji, zwłaszcza kiedy w mieszkaniu posiadamy sprzęt, wyposażenie i przedmioty o dużej wartości. Współczesne, bardzo elastyczne ubezpieczenia domu, pozwalają doskonale określić, którą część majątku obejmiemy polisą. Ubezpieczać możemy poszczególne meble, ale także ich zawartość. To samo dotyczy zresztą sprzętu elektronicznego. Warto rozważyć skorzystanie z takiej polisy, ponieważ ewentualna kradzież okaże się nauczką na przyszłość. Przeczytaj też: „Jak ubezpieczyć domowy sprzęt elektroniczny?”.
Godne rozważenia rozszerzenia polisy
Polisa na dom może zawierać jeszcze inne dodatkowe elementy. OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie od NNW mogą okazać się naprawdę korzystne. Z kolei domowy pakiet assistance pomoże w szybkim zorganizowaniu pomocy w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Najlepiej skorzystać z jak największej liczby ofert, co umożliwiają multiagencje ubezpieczeniowe takie jak CUK, w której zapoznasz się z ofertą 30 wiodących towarzystw.