Stało się. Uszkodziłeś samochód w najmniej odpowiednim momencie i zgłosiłeś się do swojego ubezpieczyciela. Ten jednak zaniżył wartość Twojego samochodu i nie jesteś w stanie pokryć kosztów szkód w aucie. Zanim jednak zaczniesz myśleć o pozwie do sądu, złóż odwołanie od decyzji. Jak to zrobić?
Dlaczego warto złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?
Jeśli masz pewność, że ubezpieczyciel zaniżył wartość Twojego samochodu i tym samym dostaniesz mniej pieniędzy na naprawę szkód, masz prawo do złożenia odwołania. Dlaczego odszkodowanie okazało się niskie? Przyczyn może być wiele. Jedną z nich jest sytuacja, o której mowa w wyłączeniach odpowiedzialności. Na wysokość zadośćuczynienia ma także wpływ zużycie dotychczasowych części niezbędnych do napraw lub po prostu zaniżenie wartości samochodu. Nie musisz od razu decydować się na drogę sądową. Złóż pisemny dokument zaadresowany do zarządu firmy. Może okazać się, że to w zupełności wystarczy. Każde postępowanie sądowe to dodatkowy stres oraz koszty, dlatego warto najpierw postawić na odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Jeśli dostaniesz pozytywną odpowiedź, ominiesz długotrwały proces sądowy.
Zobacz też czy łatwo jest otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela w ramach OC.
Ile masz czasu na złożenie odwołania od decyzji?
Na odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela możesz mieć nawet 3 lata od momentu otrzymania dokumentu od firmy ubezpieczeniowej w odpowiedzi na zdarzenie. Jednak ten czas zależy od konkretnego towarzystwa oraz sytuacji. Nie warto jednak odkładać tego na ostatnią chwilę. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, aby mieć jak najwięcej dowodów w sprawie. W ten sposób, zdecydowanie łatwiej jest zbadać wszelkie okoliczności.
Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?
Pismo powinno być przygotowane w profesjonalny sposób, dlatego warto się do niego przyłożyć. Każde odwołanie od decyzji ubezpieczyciela powinno zawierać Twoje dane jako ubezpieczonego, czyli imię, nazwisko, adres, a także wszelkie informacje na temat Twojej polisy (jej oznaczenie, numer szkody i numer decyzji, którą otrzymałeś od firmy). Wpisz także miejsce oraz datę sporządzenia dokumentu. Określ również, jaką kwotę chciałbyś uzyskać od ubezpieczyciela. Nie może być to przypadkowa suma, ale o tym zaraz. Najważniejszym elementem pisma jest uzasadnienie. Opisz dokładnie, dlaczego nie zgadzasz się z decyzją towarzystwa ubezpieczeniowego oraz czego ona dotyczy (czy tylko zbyt niskiej wyceny?). Uzasadnij to dobrymi argumentami. Jako załącznik, dodaj pismo, które otrzymałeś od ubezpieczyciela.
Jak udowodnić wyższą wartość rynkową samochodu?
Aby odpowiedź na Twoje pismo ze strony ubezpieczyciela była zadowalająca, uwzględnij w nim wszelkie faktury i rachunki, na podstawie których można określić, że pokrycie szkód jest niemożliwe. Wyższą wartość Twojego samochodu możesz udowodnić, wskazując na przykład wycenę niezależnego rzeczoznawcy. To kolejny dowód, który pomoże Ci w sprawie, jednak to usługa odpłatna i niewiążąca.
Gdzie złożyć odwołanie do ubezpieczyciela?
Masz wiele możliwości, jeśli chodzi o zgłoszenie odwołania do ubezpieczyciela. Możesz to zrobić osobiście lub telefonicznie, rozmawiając z pracownikiem firmy. Kontakt zależy od konkretnego towarzystwa, także dowiedz się, jak najlepiej to zrobić. Konieczne będzie spisanie protokołu, dlatego warto się do takiej rozmowy wcześniej przygotować. Łatwiej jednak wysłać dokument drogą elektroniczną lub za pośrednictwem poczty. Pamiętaj o tym, aby zaznaczyć możliwość potwierdzenia odbioru. Wtedy będziesz wiedzieć, że odwołanie dotarło do odbiorcy.
Odmowna odpowiedź ze strony ubezpieczyciela
Czy możesz jeszcze coś zrobić, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe się z Tobą nie zgodzi? Oczywiście, że tak. Możesz dążyć do mediacji lub po prostu zgłosić się do sądu powszechnego.