Wybierasz się samochodem do Niemiec? Nie musisz się obawiać opłat za autostrady czy drogi szybkiego ruchu. W odróżnieniu od Czech czy Słowacji, w Niemczech nie musisz kupować winiety. Dowiedz się więcej na temat tego, kto jest zwolniony z opłat.
Czy autostrady w Niemczech są płatne?
Jeśli zastanawiasz się nad tym czy autostrady niemieckie są płatne, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Nie musisz kupować winiety i tym samym opłacać przejazd, nawet jeśli planujesz podróż długim odcinkiem trasy. Opłaty drogowe obowiązują jednak samochody ciężarowe oraz pojazdy, które mają całkowitą masę powyżej 7,5 tony. Niezależnie od tego czy kierowca odbywa podróż prywatną czy służbową, musi pamiętać o formalnościach. Ceny uzależnione są od konkretnego odcinka, osi i kategorii wagowej pojazdu.
Opłaty drogowe są ściśle związane z emisją spalin oraz zanieczyszczeniem powietrza. Na podstawie tego jest wyliczana stawka, którą musi zapłacić kierowca samochodu ciężarowego. Ceny wahają się od 9 do 26 centów za kilometr. Za winiety dla pojazdów powyżej 7,5 tony odpowiedzialny jest Toll-Collect. Ich strona internetowa dostępna jest w języku polskim, dlatego bez problemu dowiesz się, w jaki sposób uiścić opłaty.
Za co musisz zapłacić na drogach w Niemczech?
Warto jednak zaznaczyć, że są pobierane opłaty za przejazd tunelami. Dotyczy to samochodów osobowych, które chcą przejechać przez Herrentunnel i Warnowtunnel. Koszt nie jest jednak wysoki. W pierwszym przypadku to opłata 1,9 EUR (około 8 złotych), a w drugim 4,20 EUR (około 18 złotych). Herrentunnel to tunel drogowy, który zlokalizowany jest pod rzeką Trave. To jeden z odcinków drogi krajowej B75 i działa od ponad piętnastu lat. Z kolei Warnowtunnel jest pierwszym płatnym tunelem w Niemczech i został wybudowany pod Unterwarnow.
Które pojazdy są zwolnione z opłat drogowych?
Autostrady są bezpłatne w Niemczech dla samochodów osobowych oraz motocykli. Opłat drogowych nie muszą ponosić także inne pojazdy, w tym autobusy, auta policyjne i związane z obroną cywilną oraz siłami zbrojnymi. Dodatkowe koszty nie obejmują również straży pożarnej, pogotowia, pojazdów odpowiedzialnych za remonty i eksploatację dróg oraz samochody elektryczne.
Co musisz wiedzieć na temat autostrad w Niemczech?
Wiesz już, że nie musisz płacić za poruszanie się autostradami oraz drogami szybkiego ruchu w Niemczech. Łączna długość takich tras to 12800 kilometrów. Jest to dość komfortowe rozwiązanie, zarówno dla mieszkańców Niemiec, jak i Polski. Często nasi obywatele wybierają się do sąsiadów w celach służbowych czy prywatnych i nie muszą płacić za autostrady. Mimo wszystko, inne kraje nie biorą przykładu z Niemiec i wprowadzają opłaty za drogi szybkiego ruchu dla samochodów osobowych oraz motocykl. Co więcej, autostrady u naszych sąsiadów są naprawdę wysokiej jakości. Oznacza to, że poruszanie się po nich jest bezpieczne i komfortowe.
Jaka jest dopuszczalna prędkość na niemieckich autostradach?
Co ciekawe, Niemcy jako jeden z nielicznych krajów na świecie, w większości przypadków nie ma ograniczeń prędkości na autostradach. Dotyczy to aż 70% dróg szybkiego ruchu. Trwają jednak spekulacje na ten temat i może okazać się, że już niedługo takie się pojawią, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Limity, które są aktualnie na niektórych autostradach wynoszą 100 km/h lub 120 km/h. Szacuje się, że optymalna prędkość na drogach, na których nie ma ograniczenia to 130 km/h.
Pamiętaj o ważnym OC. Sprawdź ceny przed wyjazdem. Zobacz kalkulator online, dzięki któremu obliczysz składkę.