Polisa na życie to rozsądny produkt, nad którego zakupem wato się zastanowić, niezależnie od wieku. Jeśli jej wybór zostanie dobrze przemyślany i jest odpowiednio skonstruowana, zapewnia spokój finansowy jej właścicielowi i najbliższym, na wypadek zdarzeń losowych, które zmieniają życie z dnia na dzień. Jakimi kryteriami kierować się wybierając polisę na życie?
Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie na życie?
Większość Polaków nie posiada pokaźnych oszczędności. Kolejne potrzeby finansowe sprawiają, że zamiast odkładać pieniądze na czarną godzinę i zabezpieczyć swoją przyszłość, zmuszeni jesteśmy spłacać kredyty zaciągane na mieszkania, domy i samochody. Znaczna część z nas dożyje starości w dobrym zdrowiu, ale niektórym przydarzą się wypadki losowe, które przekreślą plany na przyszłość. Na taki wypadek lepiej się ubezpieczyć, zwłaszcza że polisa na życie nie musi być droga. Z pewnością powinny o niej pomyśleć przede wszystkim osoby samotne, ale także będące żywicielami rodziny. W rzeczywistości polisa może okazać się przydatna na każdym etapie życia.
Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie na życie?
Towarzystwo ubezpieczeniowe przygotowują dla swoich klientów bardzo zróżnicowane oferty. Każdy znajdzie ubezpieczenie na życie idealnie dopasowane do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Czym kierować się przy jego wyborze?
Suma ubezpieczenia
Jednym z najważniejszych kryteriów jest suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota wypłacana przez ubezpieczyciela dotycząca śmierci ubezpieczonego. Suma ubezpieczenia jest oczywiście tym wyższa, im wyższe składki opłaca ubezpieczony. Zazwyczaj w razie potrzeby można ją podwyższyć w trakcie trwania umowy. Każdy powinien ocenić preferowaną wartość ubezpieczenia indywidualnie. Warto zastanowić się, jaka suma pieniędzy pozwoli rodzinie odnaleźć się w nowej sytuacji, ewentualnie zapewnić dzieciom wykształcenie lub zadbać o ich przyszłość w inny sposób. Sumę ubezpieczenia można w tej kalkulacji pomniejszyć o wartość posiadanych oszczędności i majątku, który nie jest potrzebny do codziennego funkcjonowania.
Zakres ubezpieczenia
Zakres ubezpieczenia jest nie mniej istotny. Standardowo ubezpieczenie na życie dotyczy śmierci ubezpieczonego, ale również uszczerbków na zdrowiu. W tym przypadku suma wypłacana przez towarzystwo ubezpieczeniowe jest do niego proporcjonalna. Warto zapoznać się z kryteriami, na podstawie których ubezpieczyciel oblicza procentowy uszczerbek na zdrowiu. Polisy nierzadko obejmują utratę zdolności do pracy, całkowitą lub tymczasową. Polisa na życie bardzo często obejmuje także ubezpieczenie zdrowotne, które w razie potrzeby zapewnia pacjentowi fachowe leczenie i rehabilitację w bogatszym zakresie niż NFZ. W kompleksowych ubezpieczeniach na życie właściciel polisy otrzymuje również odszkodowanie w przypadku śmierci członków rodziny, na przykład współmałżonka, rodziców, rodzeństwa czy teściów. Warto zweryfikować, czy polisa będzie obowiązywała tylko na terenie Polski, czy może również w innych krajach.
Wyłączenia z odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego
Umowa ubezpieczeniowa zawsze obejmuje także okoliczności, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. To kolejne kryterium, na jakie warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji. Standardowe wyłączenie z odpowiedzialności dotyczy samobójstwa, ale zwykle istnieje znacznie więcej wyłączeń. Osoby uprawiające sporty ekstremalne powinny zadbać o to, by stosowna ochrona także znalazła się w umowie. Niektóre z ubezpieczeń nie obejmują natomiast katastrof komunikacyjnych czy poszczególnych rodzajów chorób.
Gdzie szukać najkorzystniejszych ofert?
Znalezienie idealnej polisy na życie nie jest prostym wyzwaniem, ale na szczęście oferta prezentowana przez działające w Polsce towarzystwa jest bardzo zróżnicowana. Posiadanie jakiejkolwiek polisy nie jest wystarczającym rozwiązaniem, a w krytycznej sytuacji można przekonać się, że warto było sięgnąć po inaczej skonstruowane lub wyższe ubezpieczenie. Jednak szczegóły polisy każdy powinien ustalić indywidualnie, a w razie wątpliwości skonsultować się z ekspertem.