Niezależnie, czy kupujesz samochód używany czy nowy – musisz pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu. Kiedy to zrobić, aby nie ponieść żadnych nieprzyjemnych konsekwencji? Co się stanie, jeśli spóźnisz się z podpisaniem umowy?
Zakup używanego samochodu a ubezpieczenie
Zdecydowałeś się na zakup auta używanego? W takim razie masz dwie możliwości. Pierwszą z nich jest przejęcie polisy OC od poprzedniego właściciela – wystarczy zmienić dane u ubezpieczyciela. Możesz skorzystać z ubezpieczenia zbywcy aż do końca trwania umowy. Drugą opcją jest wypowiedzenie dotychczasowej polisy oraz znalezienie bardziej opłacalnej oferty. Warto to zrobić, aby np. uniknąć rekalkulacji składki. Oznacza to, że jeśli poprzedni właściciel miał wieloletnie doświadczenie oraz nie spowodował żadnych szkód na drodze, zyskał atrakcyjne zniżki. Jeśli Tobie nie będą one przysługiwać, kwota składki zostanie ponownie obliczona. Będziesz musiał wyrównać różnicę i zapłacić za nią z własnej kieszeni.
Samochód z salonu – jak go ubezpieczyć?
Kupujesz fabrycznie nowy samochód z salonu? Musisz go ubezpieczyć najpóźniej w dniu rejestracji. Często doradcy na miejscu proponują wybrane oferty ubezpieczeniowe. Mogą jednak okazać się nieopłacalne, szczególnie, że są to gotowe umowy, które nie uwzględniają Twoich potrzeb. Warto zorientować się, czy na rynku ubezpieczeń są tańsze lub bardziej optymalne dla Ciebie rozwiązania. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu, przeglądając oferty w kalkulatorze online.
Auto sprowadzone do Polski – kiedy kupić ubezpieczenie?
Jeśli sprowadziłeś samochód z zagranicy i chcesz z niego korzystać na terenie Polski, musisz wykupić ubezpieczenie na własną rękę. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora online, aby znaleźć najbardziej opłacalną opcję. Wszystkie formalności odbędą się błyskawicznie, a płatności dokonasz poprzez przelew elektroniczny. Dzięki temu, bez wychodzenia z domu zyskasz polisę, która upoważnia Cię do bezpiecznego korzystania z auta. Obowiązkową polisę musisz wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.
Samochód bez OC podczas zakupu – co zrobić?
Zainteresowała Cię oferta samochodu, który do tej pory nie miał ważnego OC? Nie musisz się martwić o konsekwencje, ponieważ dotyczą wyłącznie poprzedniego właściciela. Warto jednak zaznaczyć, że brak OC dla pojazdu mechanicznego jest niezgodny z prawem, więc zanim zaczniesz użytkować auto, musisz je ubezpieczyć na własną rękę. Zrób to najpóźniej w dniu nabycia pojazdu, czyli podpisania umowy kupna-sprzedaży.
Dzień spóźnienia z ubezpieczeniem
Jeśli zdarzy Ci się sytuacja, w której zapomnisz o dopełnieniu formalności, musisz liczyć się z konsekwencjami. Ubezpieczenie OC jest wymagane nawet, kiedy samochód stoi w garażu i jest nieużywany. Zakup polisy dzień po rejestracji wiąże się z karą w wysokości 900 złotych.
Kary za brak OC
Aktualnie sprawdzenie ważności obowiązkowego ubezpieczenia samochodu jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wpisać numer rejestracyjny lub VIN, a natychmiast dostaniesz informacje na temat ważnej polisy. Właśnie dlatego nie warto łudzić się, że uda się ukryć fakt braku ubezpieczenia OC. Informacje z łatwością zweryfikują funkcjonariusze podczas kontroli drogowej, a także sam UFG. Systematycznie przeprowadzane są kontrole online, które potrafią wykryć brak OC. Nakładane kary są bardzo bolesne dla portfela, ponieważ w 2020 roku wynoszą:
- 1040 złotych za brak OC poniżej 3 dni,
- 2600 złotych za brak OC od 3 do 14 dni,
- 5200 złotych za brak OC powyżej 14 dni.
Znajdź ubezpieczenie korzystając z kalkulatora online.