Statystyki pokazują, że Polacy coraz częściej ubezpieczają swoje nieruchomości. W większości przypadków zakup polisy jest dobrowolny, jednak i od tej reguły są pewne wyjątki. Sprawdź, kiedy musisz zabezpieczyć swoje mieszkanie, a kiedy po prostu warto wybrać ten rodzaj ochrony u ubezpieczyciela.
Ubezpieczenie mieszkania – obowiązkowe przy kredycie
Zastanawiasz się czy ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe? W momencie zakupu nieruchomości na kredyt, raczej tak. Bank często potrzebuje takiej formy zabezpieczenia, ponieważ do momentu spłaty zadłużenia, to on jest tak naprawdę właścicielem Twojego mieszkania. Najczęściej wymagana jest podstawowa polisa w postaci ubezpieczenia murów od zdarzeń losowych, takich jak pożar, powódź czy huragan. Kto w takim razie otrzyma odszkodowanie? To zależy od rozmiaru zniszczeń, a także kwoty pozostałej do spłaty. Jeśli bank nie ma żadnych zastrzeżeń co do spłaty kredytu, najprawdopodobniej to Ty dostaniesz wypłatę świadczenia. Wszystkie szczegóły możesz jednak omówić podczas załatwiania formalności.
Gdzie wykupić polisę – w banku czy na własną rękę?
Bank często proponuje swoją ofertę ubezpieczeniową, która może, ale nie musi, być opłacalna. Sprawdź warunki ochrony, a także dokładną składkę. Bez problemu możesz sprawdzić oferty ubezpieczeniowe także na własną rękę i porównać dostępne opcje. Zrobisz to np. korzystając z kalkulatora online. Nawet będąc w banku, błyskawicznie wpiszesz dane na temat Twojej nieruchomości, a następnie sprawdzisz cenę i warunki ubezpieczenia. Dzięki temu, możesz wybrać bardziej opłacalną ofertę. Warto zaznaczyć, że ochrona murów w polisie do otrzymania kredytu zdecydowanie wystarczy. Aby zabezpieczyć swoje mieszkanie w szerszym zakresie, wystarczy, że dodasz odpowiednie rozszerzenie od razu lub podpiszesz drugą umowę, która będzie zawierać inne warunki ochrony niż pierwsza polisa.
Obowiązkowe ubezpieczenie nieruchomości – kiedy jeszcze?
Polisa nieruchomości jest obowiązkowa w kilku przypadkach. Pierwsza z nich nie dotyczy stricte mieszkania, tylko gospodarstwa rolnego, które zajmuje więcej niż 1 hektar i jednocześnie powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego ma więcej niż 20 metrów kwadratowych. Każdy właściciel takiego budynku musi mieć ubezpieczenie, co jest regulowane prawnie. Drugą sytuacją jest zabezpieczenie domu na kredyt, który jest w trakcie budowy. Tak samo jak w przypadku ubezpieczenia mieszkania, bank wymaga takiej formalności.
Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie mieszkania?
Niezależnie, czy wybierasz ubezpieczenie mieszkania dobrowolnie czy w ramach dopełnienia formalności, zwróć uwagę na kilka aspektów. Pierwszym z nich jest oczywiście zakres ochrony. Zabezpieczenie murów i fundamentów jest oczywiście ważne, jednak warto wziąć pod uwagę również elementy ruchome oraz wyposażenie. Jeśli w Twojej nieruchomości wybuchnie pożar, zniszczeniu ulegnie nie tylko ściana, ale także to, co przy niej stoi. Właśnie dlatego, warto zdecydować się również na ubezpieczenie mebli w zabudowie, wanny czy podłóg. To tzw. elementy stałe. Zastanów się również nad polisą, która uwzględnia odszkodowanie w momencie kradzieży, włamania czy dewastacji. Weź pod uwagę wyposażenie, czyli ruchomości domowe.
Poszukaj ubezpieczenia mieszkania na własną rękę – oblicz składkę za pomocą kalkulatora online.
Suma ubezpieczenia – dlaczego jest taka ważna?
W momencie podpisywania umowy z ubezpieczycielem, będziesz musiał podać sumę ubezpieczenia. Określa ona maksymalną kwotę, którą możesz dostać w momencie odszkodowania. Jeśli podasz zbyt dużą kwotę, licząc na większe zadośćuczynienie, towarzystwo ubezpieczeniowe i tak sprawdzi wartość nieruchomości w momencie starania się o odszkodowanie. Z kolei zbyt mała suma ubezpieczenia nie gwarantuje Ci pokrycia wszystkich kosztów za powstałe szkody.