Według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, niecałe 100 tysięcy kierowców jeździ bez ważnego obowiązkowego ubezpieczenia OC. Kary za brak polisy są o wiele wyższe niż w przypadku zeszłego roku. Sprawdź, o jakich kwotach mowa.
Kary za brak OC w 2020 roku
W porównaniu z 2019 rokiem, kary za brak OC znacznie wzrosły. Jeśli chodzi o samochody osobowe są to kwoty:
- 1040 złotych za brak OC do 3 dni,
- 2600 złotych za brak OC od 3 do 14 dni,
- 5200 złotych za brak OC powyżej 14 dni.
Inaczej wyglądają opłaty za nieważne ubezpieczenie samochodów ciężarowych. Najniższa suma to 1560 złotych, z kolei brak OC od 3 do 14 dni skutkuje zapłatą 3900 złotych, a najwyższa kara obejmuje 7800 złotych powyżej 14 dni. O obowiązkowym ubezpieczeniu muszą także pamiętać motocykliści, ponieważ kwoty za okres bez ochrony kształtują się kolejno: 170 złotych, 435 złotych i 870 złotych.
Przerwa w ubezpieczeniu – o czym musisz wiedzieć?
Kara za brak OC jest nakładana wyłącznie za czas, w którym kontrola wykryła przerwę w ubezpieczeniu. Właśnie dlatego górna granica nie jest sztywno określona. Kwota jest taka sama w przypadku braku ochrony samochodu przez 14 dni, jak i 2 lata. Kierowcy często nieświadomie mają przerwę w ubezpieczeniu, jednak sytuacje, w których określają ją jako oszczędność, to tylko pozory. Składka za OC wcale nie musi być wysoka, wystarczy porównać ją w różnych towarzystwach. Poza tym, kara za brak OC to nie jedyna przykra konsekwencja. W momencie, w którym dojdzie do wypadku, za szkody będziesz musiał płacić z własnej kieszeni.
Od czego zależy wysokość kary za brak ubezpieczenia?
Wysokość kary za brak OC zależy od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Im wyższa kwota, tym większa będzie opłata za nieważne ubezpieczenie. Poza tym, pod uwagę bierze się także rodzaj pojazdu. Kary za brak OC dla motocykla są niższe niż w przypadku samochodu osobowego. Istotne jest także to, jak długo kierowca nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia. Im dłuższy czas, tym oczywiście wyższa kwota.
Kto może sprawdzić ważność OC?
Sprawdzenie ważnej polisy OC jest bardzo proste. Wystarczą podstawowe dane takie jak numer rejestracyjny auta lub numer VIN, aby wprowadzić informacje do bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Bez problemu możesz zrobić to samodzielnie, np. podczas zakupu samochodu z rynku wtórnego. Do kontroli upoważnione są takie organy jak policja, straż graniczna czy Inspekcja Transportu Drogowego. Co ciekawe, większość przypadków wykrywa sam UFG, przeprowadzając rutynowe kontrole.
Kara za brak OC – kiedy słono zapłacisz?
Niestety, tak jak wspominaliśmy wcześniej, kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia są bardzo wysokie. Przerwy w OC mogą mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest zakup auta z rynku wtórnego i przejęcie polisy po poprzednim właścicielu. Umowa wygasa w konkretnym terminie, dlatego musisz pamiętać o formalnościach. Jeśli masz problemy z regularnym opłacaniem składek u ubezpieczyciela, Twoja polisa może także nie przedłużyć się automatycznie. Towarzystwo powinno Cię poinformować o zakończeniu współpracy, abyś mógł znaleźć ubezpieczenie u innej firmy. Kara za brak OC grozi Ci także w momencie, kiedy wypowiesz umowę u jednej firmy, a następnie zapomnisz podpisać formalności z drugim towarzystwem. Jak najszybciej musisz spełnić swój obowiązek jako właściciela auta.
Kiedy nie musisz obawiać się kar za brak OC?
Jeśli posiadasz wcześniej wykupioną polisę OC, nie musisz od razu panikować, kiedy zapomnisz zapłacić za ubezpieczenie. Może się to zdarzyć każdemu przez roztargnienie lub zaplanowany wcześniej wyjazd za granicę. Przedłuża się ono automatycznie, chyba, że miałeś dotychczas problemy z terminową opłatą. Mimo wszystko, towarzystwo powinno się z Tobą skontaktować, a kiedy umowa przedłuży się na kolejny okres, Twoje auto będzie nadal pod ochroną. Jeśli w tym czasie dojdzie do stłuczki lub wypadku, dostaniesz odszkodowanie. Pamiętaj jednak o zapłacie za OC, aby nie robić sobie problemów.
Oblicz cenę składki błyskawicznie dzięki kalkulatorowi OC i AChttps://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac.