Zdecydowałeś się na ubezpieczenie na życie? To pierwszy krok do zadbania o bezpieczeństwo Twoje oraz bliskich. Nie zawsze jednak będzie obowiązywać od razu. Firma może uwzględnić w umowie tzw. okres karencji. Co to oznacza dla Ciebie w praktyce?
Co to jest karencja?
Karencja najczęściej występuje w ubezpieczeniach na życie, jednak może być także uwzględniona w polisie majątkowej. Obejmuje ona określony czas od momentu podpisania umowy, w którym towarzystwo zgodnie z umową nie ponosi odpowiedzialności za szkody. Dopiero po tym okresie, ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie związane z ewentualnym zdarzeniem.
Jaki jest sens karencji?
Jeśli kupujesz polisę na życie, na pewno chciałbyś, aby obowiązywała od razu po podpisaniu umowy. Niestety, towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadzają karencję, aby zabezpieczyć się przed oszustwami czy wyłudzeniami. Przykładowo, jeśli osoba poważnie zachoruje i zgłosi się natychmiast do wybranej firmy po polisę, aby dostać odszkodowanie, towarzystwo odniosłoby straty. Właśnie dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu na życie wcześniej niż wydarzy się coś niepokojącego np. poważne zachorowanie. Masz wtedy pewność, że jest to opłacalne.
Karencja w Twoim ubezpieczeniu
Zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem, sprawdź dokładnie szczegóły. Wszystkie informacje znajdziesz w Ogólnych Warunkach Umowy. Jeśli jest tam mowa o karencji, oznacza to, że dopiero po wyznaczonym okresie czasu, możesz starać się o odszkodowanie. Nawet jeśli wydarzy się zdarzenie zawarte w warunkach umowy, nie uzyskasz wsparcia finansowego. Po podpisaniu umowy z ubezpieczycielem, będziesz musiał standardowo opłacić składkę za polisę.
Ile trwa karencja?
Okres wskazany w polisie jest zależny od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Często jest to czas 3 lub 6 miesięcy. Dokładne dane znajdziesz w Ogólnych Warunkach Umowy i jest to jeden z ważniejszych elementów polisy na życie. Okres karencji może być także wydłużony ze względu na indywidualne warunki, np. wiek. Może się zdarzyć, że inny czas przewidziany będzie dla Ciebie, a inny dla Twojego znajomego czy żony.
Co obejmuje karencja?
Ważne jest to, abyś sprawdził, jakie zdarzenia konkretnie obejmuje karencja. Najczęściej dotyczy poważnego zachorowania. Oznacza to, że jeśli podpisujesz umowę wiedząc o poważnej chorobie, nie otrzymasz świadczenia od ubezpieczyciela. Podczas rozmowy z agentem musisz udzielić informacji na temat Twojego stanu zdrowia czy dotychczasowych operacji. Jeśli tego nie zrobisz, towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić Ci zadośćuczynienia nawet po upłynięciu czasu karencji.
W jakich jeszcze ubezpieczeniach uwzględnia się karencję?
Towarzystwa stosują karencję nie tylko w polisie na życie. Najczęściej jest przewidziana także w przypadku prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, że nie możesz liczyć na wszystkie usługi medyczne zaraz po podpisaniu umowy np. pobyt w szpitalu. Warto jednak zapytać agenta lub przeczytać dokładnie OWU, aby wiedzieć, ile czasu musisz odczekać. Firmy uwzględniają karencję także w ubezpieczeniach majątkowych. Wyobraź sobie, że w Twoim miejscu zamieszkania ogłoszono wyższy stopień ryzyka wystąpienia powodzi. Wtedy wszyscy mieszkańcy mogą wybrać się po ubezpieczenie, aby uzyskać odszkodowanie w razie szkód.
Dowiedz się więcej na temat zakupu ubezpieczenia na życie.