Zastanawiasz się czy musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny, kiedy wyjeżdżasz w podróż, niezależnie czy do pracy czy na wakacje? A może brakuje już miejsca na pieczątki z badań technicznych i nie wiesz co teraz? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Dowód rejestracyjny podczas jazdy
Od 1 października 2018 roku nie musisz wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, a także polisy OC. Jedynym dokumentem, który potrzebujesz np. podczas kontroli czy niespodziewanej stłuczki to prawo jazdy. Dotyczy to samochodów zarejestrowanych w Polsce. Jazda bez dokumentów jest komfortowa i pozwala uniknąć kar.
Jak sprawdzić dane pojazdu i ważność polisy?
Jeśli na drodze zatrzymają Cię funkcjonariusze policji, w łatwy sposób sprawdzą dane na temat samochodu, a także ważność polisy OC. Jak to się dzieje? Każdy ma dostęp do historii pojazdu, która zawarta jest w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu, datę pierwszej rejestracji oraz unikalny numer VIN. W bazie znajdują się wszelkie informacje na temat danych technicznych pojazdu, np. moc silnika czy pojemność, a także terminy badań technicznych. W łatwy sposób można sprawdzić również obowiązkowe OC, liczbę właścicieli i współwłaścicieli czy kradzież samochodu. Właśnie dlatego, nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego, aby sprawdzić np. czy kierowca wykonał obowiązkowe badanie techniczne.
Kiedy potrzebujesz dowód rejestracyjny?
Jazda bez dokumentów nie jest karana, ale dowód rejestracyjny na pewno Ci się przyda. Warto go trzymać w bezpiecznym miejscu, aby nie zniszczył się w momencie badań technicznych pojazdu. Zawsze musisz go zabierać ze sobą do warsztatu, aby informacja o przeglądzie została prawidłowo wpisana do systemu oraz bezpośrednio do dokumentu. Dowód rejestracyjny trzeba także przekazać osobie, która nabywa od Ciebie pojazd, tak samo jak polisę OC i Kartę Pojazdu. Pamiętaj też, że dokument warto mieć ze sobą podczas podróży za granicę.
Kiedy wymienić dowód rejestracyjny?
Obowiązkiem każdego kierowcy jest wymiana dowodu rejestracyjnego, w którym nie ma już miejsca na kolejne pieczątki po badaniach technicznych. Oznacza to, że przy regularnych przeglądach co 12 miesięcy, konieczne będzie zgłoszenie się do wydziału komunikacji po 6 latach. Najlepiej zrobić to tuż przed kolejnym badaniem technicznym. W tym celu będzie konieczny wniosek o wymianę dokumentu, najnowsze zaświadczenie potwierdzające przegląd, dotychczasowy dowód rejestracyjny, Karta Pojazdu oraz polisa OC. Niestety, wymiana jest płatna, więc będziesz musiał liczyć się z kosztem 54,50 złotych. Nie możesz zjawić się w urzędzie osobiście? Konieczne będzie spisanie pełnomocnictwa, które jest dodatkowo płatne 17 złotych, jeśli upoważnioną osobą nie jest nikt z bliskiej rodziny (np. syn czy żona).
Zgubiony dowód rejestracyjny – co teraz?
Możesz także złożyć wniosek o wydanie wtórnika w swoim wydziale komunikacji. Dotyczy to sytuacji, w której ktoś Ci ukradnie dowód rejestracyjny, zgubisz go lub zostanie zniszczony w taki sposób, że nie jest już czytelny. Niezbędny będzie wniosek właściciela samochodu, dokument tożsamości (dowód lub paszport), a także potwierdzenie wykonania badania technicznego. Potrzebne będą również Karta Pojazdu, tablice rejestracyjne, dotychczasowy dowód rejestracyjny (o ile go posiadasz), a także specjalne oświadczenie, w którym potwierdzisz, co się stało z dokumentem. Wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego również jest płatne. Będziesz musiał uiścić opłatę w wysokości 54,50 złotych.
Szukasz OC? Sprawdź cenę kalkulatorem online.