Ze względu na to, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, właściciel nie może z niego zrezygnować w trakcie trwania polisy bez konkretnego powodu. To podstawowa ochrona, dzięki której zapewniasz pomoc poszkodowanym. Sprawdź, w jakich przypadkach możesz wypowiedzieć ubezpieczenie auta oraz jak to zrobić.
Kupno auta i zmiana firmy ubezpieczeniowej
Jedną z sytuacji, w których możesz wypowiedzieć ubezpieczenie OC jest zakup używanego auta. Jako nowy właściciel możesz zrezygnować z dotychczasowych warunków, np. jeśli dowiesz się, że rekalkulacja składki jest Ci nie na rękę. Pamiętaj, aby podpisać umowę z nowo wybraną firmą w odpowiednim terminie. Umowę po zbywcy możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie – liczy się jednak zakup nowej polisy, aby zapewnić ciągłość ochrony. Dzięki temu, będziesz mógł korzystać z pojazdu bez obaw. Weź pod uwagę to, że brak ubezpieczenia OC wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi.
Zmiana warunków na korzystniejsze
Znalazłeś bardziej korzystną ofertę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym? Musisz poczekać do zakończenia ochrony. Możesz złożyć wypowiedzenie w dotychczasowej firmie najpóźniej dzień przed końcem polisy. Będziesz musiał wypełnić wniosek i złożyć go w wybranym oddziale osobiście lub wysłać za pośrednictwem poczty. Pamiętaj, że liczy się data nadania listu. Jednocześnie, musisz podpisać i opłacić nową polisę ubezpieczeniową. To ważne przede wszystkim dlatego, żeby mieć ważne OC, a także nie zdublować umów. Przykładowo, obecna polisa kończy Ci się 31 stycznia – złóż wypowiedzenie najpóźniej 30 stycznia. Nowe ubezpieczenie kup w styczniu z datą rozpoczęcia ochrony wyznaczoną na 1 lutego. To prosty sposób na płynne przejście do nowego towarzystwa.
Jeśli zdublujesz umowy…
Zapomniałeś złożyć wypowiedzenia w poprzedniej firmie ubezpieczeniowej? Masz aktualnie dwie polisy? Możesz zrezygnować z tej, która automatycznie została przedłużona. W takiej sytuacji musisz jednak pamiętać, że firma będzie chciała uregulować opłaty za składkę, dlatego zostanie obliczona proporcjonalnie za okres, kiedy byłeś pod podwójną ochroną.
Wypowiedzenie ubezpieczenia a wyrejestrowanie pojazdu
W takim przypadku jak kradzież samochodu, jesteś zmuszony wyrejestrować auto. Tego typu działanie wiąże się z wypowiedzeniem umowy OC w Twojej firmie ubezpieczeniowej. Jednocześnie, należy Ci się zwrot kosztów za składkę, które nalicza się od momentu wyrejestrowania pojazdu. Przykładowo, Twoje OC jest ważne do lipca. Jeśli wyrejestrujesz samochód w maju możesz otrzymać zwrot składki za 2 miesiące.
Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy OC?
Wiesz już, w jakich sytuacjach możesz wypowiedzieć umowę u dotychczasowego ubezpieczyciela. Podpowiemy Ci także, jak powinno wyglądać pismo skierowane do firmy. Możesz skorzystać z gotowego wzoru wypowiedzenia OC, który powinien być dostępny dla klientów u wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli nie masz dostępu do takiego pisma, uwzględnij w nim podstawowe dane:
- imię, nazwisko, adres zamieszkania i PESEL,
- dane ubezpieczyciela, czyli nazwę i dokładny adres,
- numer polisy, której dotyczy wypowiedzenie,
- dane Twojego samochodu,
- powód wypowiedzenia czyli powołanie się na konkretny artykuł.
Każde wypowiedzenie ubezpieczenia samochodu musisz także własnoręcznie podpisać. Tak jak wspominaliśmy, możesz dostarczyć dokument bezpośrednio do oddziału firmy lub wysłać go listem poleconym. Jeśli masz kontakt do swojego agenta, on także odbierze od Ciebie pismo. Szybką formą wysłania wypowiedzenia jest także poczta elektroniczna.
Chcesz lepsze OC? Złóż wypowiedzenie OC i poszukaj nowej oferty w kalkulatorze ubezpieczeń OC/AC.
Świetnie napisane. Ciekawy blog.
Wow myślalam, że mogę wymówić tak sobie