Masz swój własny domek letniskowy? Warto zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Często zdarza się, że z tego rodzaju budynku korzystamy przez określoną porę roku – wiosnę oraz lato, kiedy jest w nim ciepło oraz przytulnie. Natomiast kiedy nadchodzi zima, na kilka miesięcy pozostawiamy domek bez opieki –zatroszcz się o to, aby za Twój dobytek był bezpieczny. Jak ubezpieczyć domek letniskowy i na co uważać?
Czy każdy domek letniskowy można ubezpieczyć?
Wszystko zależy od kilku kwestii:
• jaki domek letniskowy posiadasz; chodzi konkretniej o konstrukcję budynku
• jaki rodzaj polisy ubezpieczeniowej Cię interesuje czyli od jakich ryzyk chcesz ubezpieczyć domek?
• czy chcesz ubezpieczyć domek letniskowy jako osobny produkt? Czy wolisz ubezpieczyć domek razem z mieszkaniem lub domem?
• czy domek znajduje się na terenie ROD (Rodzinnych Ogródków Działkowych)?
Musisz wiedzieć, że niektóre towarzystwa nie ubezpieczają pewnych rodzajów domków letniskowych. Przykładem są domki holenderskie, które nie są na stałe związane z gruntem czy też budowle z materiałów palnych. Poza tym, będziesz musiał spełnić dodatkowe wymagania, chcąc np. ubezpieczyć domek od kradzieży z włamaniem. Zapoznaj się z OWU i zapytaj o szczegóły agentów.
Jakie sytuacje obejmuje ubezpieczenie?
Standardowe polisy ubezpieczeniowe domków letniskowych ochronią Cię przed szkodliwymi czynnikami takimi jak zalanie, lawina, pożar, huragan, uderzenie pojazdu w domek, wybuch, upadek drzewa.
Możesz także ubezpieczyć się od kradzieży – w takim wypadku będziesz zobowiązany zachować wszelkie normy bezpieczeństwa związane z prawidłowymi zabezpieczeniami np. zamontować zamek wielozastawkowy lub kraty w oknach. Wymagane zabezpieczenia różnią się między towarzystwami – w OWU znajdziesz zapis o tym, czego ubezpieczyciel dokładnie oczekuje.
Czy ubezpieczyciel zawsze ma obowiązek wypłacenia odszkodowania?
Są sytuacje, w których ubezpieczyciel może uchylić się od wypłaty odszkodowania. Warto zdawać sobie sprawę, że jeśli Twój domek posiada jakiekolwiek błędy konstrukcyjne lub uszkodzeniu ulegną elementy, które nie zostały prawnie zalegalizowane – ubezpieczyciel, zgodnie z OWU, nie wypłaci odszkodowania. Zadbaj zatem o nadzór nad budową domku, aby uniknąć wszelkich nieprawidłowości. Nie zapominaj o aktualnym i zgodnym z przepisami przeglądzie technicznym. Pamiętaj, że jeśli szkody powstaną w wyniku Twojego działania lub zaniedbania, nie będziesz miał prawa do odszkodowania. Przykładowo, zostawisz otwarte okno i ulewna zaleje domek.
Jakie są koszty ubezpieczenia domku letniskowego?
Decydując się na ubezpieczenie, musisz wiedzieć, że jego koszty w dużej mierze zależą od ubezpieczyciela, na którego się zdecydujesz. To dodatkowy wydatek, jednak biorąc pod uwagę poczucie bezpieczeństwa i gwarancję rekompensaty strat, warto pomyśleć o stosownej ochronie. Domek letniskowy ubezpieczysz w większości towarzystw ubezpieczeniowych.
Szukasz dobrej oferty? Skorzystaj z kalkulatora polis ubezpieczeniowych