Samochód służbowy w odróżnieniu od prywatnego różni się przede wszystkim sposobem i częstotliwością jego użytkowania. Właśnie przez to, narażony jest na większą liczbę wypadków i kolizji. Sprawdź, na co szczególnie zwrócić uwagę przy dobieraniu oferty.
Czym różni się ubezpieczenie auta firmowego od prywatnego?
Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Masz własną firmę? Podczas zawierania polisy OC deklarujesz, czy pojazd, który chcesz ubezpieczyć, jest wykorzystywany do prowadzonej działalności. O aucie firmowym mówimy, jeśli np. dojeżdżasz nim do klientów albo przewozisz towary. Masz swój samochód, ale nigdy nie korzystasz z niego w celach firmowych? To auto prywatne i przy jego ubezpieczaniu towarzystwo nie doliczy Ci zwyżki.
Samochód firmowy nie ma przypisanego jednego głównego użytkownika, ponieważ jeździ nim wiele osób. Chodzi tu oczywiście o pracowników firmy. Pojazd jest również narażony na większą ilość szkód wyrządzonych na drodze. Właśnie dlatego, różnica ceny pomiędzy ubezpieczeniem auta prywatnego a służbowego może być znaczna.
Co wpływa na cenę ubezpieczenia auta firmowego?
Każdy przedsiębiorca, który posiada flotę aut służbowych, musi liczyć się z wyliczeniem ceny za ubezpieczenie w inny sposób niż dla samochodu prywatnego. Pod uwagę bierze się nie tylko model i markę samochodu, rok produkcji czy pojemność silnika. Na cenę pojazdu wpłynie również rodzaj prowadzonej działalności oraz liczba samochodów. Inna stawka przewidziana jest także dla osób, które korzystają z leasingu. Niższy koszt polisy OC lub pakietu OC+AC jest przewidziany dla osób, które mają bezkolizyjną historię ubezpieczeniową.
Nie tylko OC
Jak każdy kierowca, musisz zadbać o obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jednak masz także do wyboru szereg rozszerzeń dla auta służbowego. Pod uwagę weź koniecznie dodatkowy pakiet AC. Samochód, który jest często używany i to przez różne osoby, staje się bardziej narażony na kolizje oraz wypadki na drodze. W związku z tym, firma będzie musiała ponosić koszty za wyrządzone szkody zarówno w Twoim samochodzie, jak i w aucie drugiego kierowcy.
Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu służbowego?
Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu lub kilku modeli prosto z salonu, możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu, szukając go na własną rękę. Gotowe pakiety OC+AC od dealera nie są elastyczne, dlatego nie dopasujesz ich do swoich potrzeb. Wystarczy, że sprawdzisz oferty od kilku towarzystw ubezpieczeniowych, np. korzystając z kalkulatora online. Dzięki temu, możesz znaleźć tańsze rozwiązanie lub większy zakres ochrony. Ubezpieczenie kilku samochodów indywidualnie wiąże się często z licznymi zniżkami. Zawsze czytaj też szczegóły umowy zawarte w OWU.
Samochód w leasingu – co jeszcze musisz wiedzieć o ubezpieczeniu?
Wspominaliśmy już o tym, że nie musisz godzić się na zakup ubezpieczenia u dealera samochodowego. Jednak firma może od Ciebie wymagać całego pakietu OC+AC ze względu na lepsze zabezpieczenie. To często nie jest jedyne wymaganie. Przykładowo, firma leasingowa zażyczy sobie konkretne warunki ochrony, np. brak udziału własnego i stała suma ubezpieczenia. Nadal możesz znaleźć polisę na własną rękę. Wystarczy, że znajdziesz odpowiednią opcję w kalkulatorze online. Zrobisz to komfortowo i bez wychodzenia z domu.
Znajdź ubezpieczenie samochodów firmowych w dobrej cenie.