Jeśli masz w planach wyjazd autem do Holandii, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Autostrady oraz drogi szybkiego ruchu są tam bezpłatne. Dzięki temu, swobodnie możesz się poruszać po całym kraju. Jest jednak wymagana pewna opłata drogowa, o której warto wspomnieć. Dowiedz się więcej na temat jazdy w Holandii.
Czy autostrady i drogi w Holandii są płatne?
Trasy w Holandii są szczególnie lubiane przez kierowców. Duża część to autostrady i drogi ekspresowe, które umożliwiają szybkie przejazdy z jednego do drugiego punktu. Nie musisz jednak martwić się o opłaty drogowe. Kierowcy mogą korzystać z ponad 2,5 tysiąca kilometrów autostrad zupełnie za darmo i jest to spory wynik. Oznacza to, że ani przed wyjazdem ani na miejscu, nie musisz martwić się o czasowe winiety czy opłaty.
Eurowiniety są jednak obowiązkowe dla pojazdów ciężarowych, która dotyczy przejazdów na terenie dróg krajowych w Danii, Luksemburgu, Szwecji oraz właśnie Holandii. Kwoty są uzależnione od długości trasy oraz czasu. Można je kupić w sposób tradycyjny lub elektroniczny. Istnieją jednak dwa miejsca, w których będziesz musiał zapłacić za przejazd samochodem osobowym. Dowiesz się o tym w dalszej części naszego artykułu.
Płatne tunele w Holandii
W Holandii konieczna jest opłata drogowa, która dotyczy przejazdów dwoma tunelami – Kil oraz Westerschelde. Pierwszy z nich znajduje się pomiędzy Gravendeel a Dordrechtem. Z kolei drugi łączy wyspę Zeeland z trasą Baarland-Terneuzen. Za przejazd samochodem osobowym przez tunel Kil będziesz musiał zapłacić 2 EUR, jeśli Twój pojazd ma do 2,3 metra i 5 EUR, jeśli jest wyższy. Z kolei za wjazd do tunelu Westerschelde musisz uiścić opłatę 5 EUR do 6 metrów wysokości auta, powyżej 6 metrów – 7,60 EUR, a 12 metrów – 18,50 EUR.
Inne opłaty, z którymi musisz się liczyć
Mimo to, że w Holandii autostrady oraz drogi szybkiego ruchu są całkowicie bezpłatne dla samochodów osobowych, musisz przygotować się na innego rodzaju płatności. Przykładowo, w centrach dużych miast większość miejsc parkingowych jest płatnych. Kwoty mogą wynosić nawet 15 złotych za jedną godzinę! Warto przygotować się wcześniej na taki wydatek. Możesz jednak skorzystać z tzw. Park and Ride (P+R), czyli specjalnych parkingów, które znajdują się przy dworcach kolejowych czy stacjach metra. Oznacza to, że możesz pozostawić tam samochód, a następnie wybrać się w konkretne miejsce metrem.
Prędkość obowiązująca w Holandii
Zastanawiasz się z jaką szybkością możesz pokonywać drogi w Holandii? Na autostradzie ograniczenie prędkości dla samochodów osobowych wynosi z reguły 120 km/h. Niektóre odcinki mogą mieć ją podwyższoną o 10 km/h. Z kolei na drogach ekspresowych jest to 100 km/h. Jeśli chodzi o teren zabudowany i niezabudowany, ograniczenia prędkości wynoszą kolejno 80 km/h oraz 50 km/h.
O czym musisz wiedzieć poruszając się po drogach w Holandii?
Zupełnie tak jak w Polsce, musisz mieć koniecznie zapięte pasy podczas podróży. Dotyczy to zarówno kierowcy, jak i pasażera. Inaczej wygląda sytuacja z zapalonymi światłami. Obowiązują one wyłącznie w nocy oraz w dzień, kiedy nie ma sprzyjających warunków atmosferycznych. W każdym aucie powinien znaleźć się trójkąt ostrzegawczy, jednak takie elementy jak apteczka, gaśnica czy żarówki nie są konieczne. Warto je jednak mieć przy sobie, szczególnie jeśli wybierasz się na kilkudniowy wyjazd do Holandii.
Niezbędne dokumenty, które musisz mieć przy sobie
Jeśli wybierasz się do Holandii, musisz też pamiętać o kilku ważnych dokumentach. Przede wszystkim, zawsze miej przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. W Holandii honorowane jest polskie prawo jazdy, które jest niezbędne do poruszania się na drogach. Poza tym, musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie pojazdu OC. Przyda się także karta EKUZ, która upoważnia Cię do korzystania z publicznej służby zdrowia. Warto jednak rozejrzeć się za polisą podróżną, która gwarantuje zwrot kosztów leczenia za granicą. Dzięki temu, będziesz miał do dyspozycji więcej placówek medycznych. Poza tym, nie będziesz musiał ponosić ewentualnych kosztów związanych z leczeniem.
Sprawdź ceny OC przed wyjazdem do Holandii. Zobacz kalkulator online, dzięki któremu obliczysz składkę.