Jeśli planujesz podróżować po Danii samochodem, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Korzystanie z dróg jest całkowicie bezpłatne, dlatego możesz poruszać się komfortowo i bezpiecznie. Dowiedz się więcej na temat opłat za wjazd na niektóre mosty, a także organizacji ruchu w tym kraju.
Opłaty drogowe w Danii – za co musisz zapłacić?
Poruszanie się po drogach szybkiego ruchu, a także autostradami jest w Danii bezpłatne. Jedyne, o czym musisz pamiętać przed planowaniem trasy samochodem osobowym to koszty związane z wjazdem na niektóre mosty. Przykładowo, za przejazd Storebaelt, który łączy Fionię i Zelandię, musisz zapłacić 235-285 koron, czyli około 144-175 złotych. Popularna jest też trasa mostem Oresund, która łączy Danię ze Szwecją. Koszt jest nieco wyższy i waha się w okolicach 205-215 złotych.
Co ciekawe, w Danii obowiązuje plakietka ekologiczna, jednak tylko dla samochodów ciężarowych i autobusów. Istnieją strefy, w których mogą poruszać się pojazdy zgodne z normami odnoszącymi się do ochrony środowiska. Obowiązują one w Kopenhadze, Aaalborg, Aarhus i Odense.
Parkowanie na terenie miast w Danii
Niestety, kolejny koszt, z którym musisz się liczyć poruszając się samochodem osobowym w Danii jest związany z parkowaniem. Istnieją określone strefy, w których nie musisz uiszczać żadnej opłaty. Dotyczy to miejsc, w których możesz zostawić auto na wybrany czas. Potrzebny jest do tego specjalny zegar parkingowy w papierowej formie, który dostaniesz na większości stacji benzynowych, a także w kioskach i punktach informacyjnych. Musisz umieścić go na kokpicie, w taki sposób, aby był widoczny podczas Twojej nieobecności. Na zegarze trzeba wskazać godzinę, w której rozpoczynasz parkowanie. O limicie czasowym dowiesz się ze znaku, który znajduje się na danej strefie.
Kilka słów na temat przepisów drogowych w Danii
Nie ma wielkich różnic pomiędzy przepisami drogowymi obowiązującymi w Danii, a w Polsce. Jedyne, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę to poruszanie się rowerami, które mają pierwszeństwo. Pasy bezpieczeństwa są tak jak w naszym kraju obowiązkiem pasażera oraz kierowcy. Światła mijania muszą być włączone przez cały rok. Zastanawiasz się, jakie wyposażenie jest obowiązkowe w samochodzie osobowym? Potrzebujesz trójkąt ostrzegawczy, a inne elementy są zalecane, jednak nie wymagane przez przepisy. Wśród nich są apteczka, gaśnica oraz kamizelka odblaskowa. Warto zwrócić uwagę także na opony okolcowane, które można założyć w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia. Nie ma też specjalnych przepisów drogowych, które mówiłyby o oponach zimowych, kołach zapasowych czy kompletu żarówek.
Ograniczenia prędkości
Na autostradach obowiązuje limit 130 km/h, jednak warto zwracać uwagi na znaki, ponieważ w niektórych miejscach będzie on wynosił 110 km/h. Z kolei w terenie zabudowanym dozwolona prędkość wynosi 50 km/h, a w Kopenhadze 40 km/h. Poza nim, możesz poruszać się 80 km/h.
Niezbędne dokumenty, które musisz mieć przy sobie
Jeśli wybierasz się do Danii i będziesz poruszać się po kraju samochodem osobowym, potrzebny będzie dowód osobisty lub paszport. Koniecznie miej przy sobie zawsze prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem technicznym. Przyda Ci się też obowiązkowe ubezpieczenie OC.
Przed wyjazdem pamiętaj o ważnym OC!