Podczas zakupu auta w leasingu często proponowane jest ubezpieczenie GAP, które chroni kierowcę przed stratą finansową związaną z pojazdem. Jest to rodzaj polisy, która optymalnie zabezpieczy Cię w razie wystąpienia szkody. Nic dziwnego, że na wykupienie tej opcji decyduje się coraz więcej osób korzystających z leasingu. Polisa GAP bywa przydatnym rozszerzeniem ubezpieczenia komunikacyjnego, które zabezpiecza wartość fakturową pojazdu przez cały okres trwania umowy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy warto wykupić ten rodzaj ubezpieczenia.
Ubezpieczenie GAP – co to jest i jak działa?
Czym jest i na czym polega ubezpieczenie GAP? Stanowi ono rozszerzenie lub uzupełnienie polisy komunikacyjnej (AC) dedykowane głównie leasingobiorcom, a często jest również wymagane przy kredycie. GAP ma na celu zabezpieczyć finansowo właściciela auta, które z biegiem czasu może radykalnie stracić na wartości. Ubezpieczenie to ma zagwarantować wypłatę środków w momencie kradzieży lub szkody całkowitej pojazdu. Posiadając polisę GAP oraz AC, właściciel auta w leasingu może otrzymać świadczenia z obydwu polis. Dzięki temu nie musi martwić się o spłatę pozostałej kwoty kredytu.
Ważnym elementem polisy GAP jest to, że każde zadośćuczynienie obliczane jest na podstawie realnej wartości pojazdu. Co to dla Ciebie oznacza? Każde nowe auto szybko traci na wartości. Właśnie dlatego, jeśli po jakimś czasie zdarzy Ci się wypadek, wskutek którego auto nie będzie nadawać się do naprawy i posiadasz AC, dostaniesz pewną sumę odszkodowania.
Wspomniana wyżej kwota zostanie jednak pomniejszona o spadek wartości samochodu, a pozostałe raty nadal będziesz musiał opłacać firmie leasingowej z własnej kieszeni – jednorazowo lub partiami. Właśnie przed taką sytuacją chroni Cię ubezpieczenie GAP zakupione do leasingu. Pokryje ono straty finansowe, które byłyby bardzo trudne do samodzielnej spłaty.
Ubezpieczenie GAP – kiedy Cię chroni?
Ubezpieczenie GAP jest dość opłacalne, ponieważ chroni Cię finansowo w przypadku bardzo poważnych wypadków czy kolizji. Zawsze stanowi dodatkowe i bardzo pożądane wsparcie podczas utraty auta spowodowanej szkodą całkowitą lub kradzieżą. Posiadając je, nigdy nie zostaniesz z niczym w obliczu trudniej sytuacji finansowej po utracie pojazdu.
Warto zaznaczyć, że odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia GAP dostaniesz zarówno podczas wypadku spowodowanego przez Ciebie, jak i innego kierowcę. Często w warunkach umowy znajduje się także zakres, który obejmuje kradzież. Sprawdź to jednak dokładnie, aby dodatkowe koszty polisy były dla Ciebie opłacalne.
Polisa GAP nie musi być zawarta na taki sam okres jak umowa z firmą leasingową. Ubezpieczenie może być ważne na przykład przez 3 lata. Odróżnia je to od polisy AC, która najczęściej działa przez 12 miesięcy – przy podpisaniu następnej umowy uwzględniana jest niższa bieżąca wartość auta. Możliwość zawarcia umowy polisy GAP na dłuższy okres (na dotychczasowych warunkach) wydaje się więc w tym wypadku o wiele korzystniejszą opcją.
Jaki samochód warto objąć ochroną ubezpieczenia GAP?
Najczęściej polisa GAP dedykowana jest nowym lub używanym pojazdom do około 6 lat. Są to samochody najbardziej narażone na kradzież lub poważne straty finansowe spowodowane szkodą całkowitą. Jeśli więc posiadasz nowe auto z salonu (zwłaszcza w leasingu), jesteś w grupie właścicieli, którzy powinni rozważyć ubezpieczenie GAP. Czy warto jednak decydować się na nie w przypadku innych pojazdów? Może okazać się to przydane, jeśli wiesz, że Twoje auto będzie przez cały czas intensywnie użytkowane lub parkowane na świeżym powietrzu.
Choć ubezpieczenie GAP polecane jest głównie właścicielom nowych pojazdów w leasingu, to ochronę można wykupić także na używane auto. Polisą mogą być objęte na przykład motocykle, kampery, taxi, pojazdy ciężarowe i rolnicze. Każdy z nich będzie jednak ubezpieczony na dostosowanych do indywidualnych potrzeb zasadach. Jeśli chcesz poznać szczegóły oferty ubezpieczenia GAP na preferencyjnych warunkach, sprawdź ofertę DEFEND INSURANCE.
Czym różni się ubezpieczenie GAP od AC?
Jak pisaliśmy już wcześniej, ubezpieczenie GAP różni się od AC przede wszystkim długością okresu umowy, którą można zawrzeć z ubezpieczycielem. W przypadku autocasco umowa polisy podpisywana jest zwykle na rok. Zawierając umowę ubezpieczenia GAP, możesz liczyć na dłuższy okres ochrony bez zmiany warunków, co jest o wiele korzystniejszym rozwiązaniem w momencie ubiegania się o odszkodowanie.
Jeżeli dojdzie do szkody, to posiadanie autocasco zapewni Ci jedynie świadczenie w wysokości adekwatnej do wartości rynkowej pojazdu na dzień powstania szkody. Natomiast w ramach ubezpieczenia GAP uzyskasz kwotę odszkodowania, która zrekompensuje różnicę pomiędzy wartością początkową auta w momencie zakupu a bieżącą ceną rynkową w chwili zaistnienia szkody. Ubezpieczenie GAP może mieścić się w kosztach porównywalnych do autocasco. Jednak wszystko zależy od oferty dostosowanej do konkretnego pojazdu. Właśnie dlatego warto sprawdzać propozycje wielu towarzystw.
Ubezpieczenie GAP – trzy warianty polisy
Podczas zakupu auta w leasingu lub na kredyt, możesz spotkać się z trzema różnymi rodzajami ubezpieczenia GAP. Pierwszy z nich to GAP fakturowy, który wyróżnia się szeroką ochroną i najlepszym zabezpieczeniem. Oznacza to, że ubezpieczyciel wesprze Cię finansowo podczas szkody całkowitej i możesz liczyć na zwrot różnicy pomiędzy ceną wyjściową pojazdu a jego wartością sprzed wypadku. Drugim rodzajem jest GAP finansowy, który najczęściej jest najtańszym rozwiązaniem. Ubezpieczyciel może wypłacić Ci różnicę pomiędzy kwotą, która pozostała Ci do spłaty w momencie wypadku a odszkodowaniem z AC. Trzeci rodzaj tego ubezpieczenia to GAP indeksowy, który zabezpiecza Cię finansowo w konkretnym zakresie, np. 20% wartości auta.
Wyłączenia ochrony ubezpieczenia GAP – kiedy polisa nie zadziała?
GAP to rodzaj dobrowolnej polisy, na którą klient decyduje się świadomie. Oznacza to również, że firma ubezpieczeniowa może dowolnie określać warunki wypłaty świadczeń w razie wystąpienia szkody. Tak jak w przypadku każdego innego ubezpieczenia kupujący powinien więc dokładnie zapoznać się z zapisami znajdującymi się w OWU. Ochrona w ramach polisy GAP może bowiem w niektórych sytuacjach ulec wyłączeniu przez ubezpieczyciela. Oto niektóre z możliwych wyłączeń:
- celowe spowodowanie szkody lub rażące niedbalstwo,
- jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
- w momencie szkody pojazd był prowadzony przez osobę nieuprawnioną do kierowania,
- pojazd służył jako narzędzie popełnienia przestępstwa,
- pojazd był używany do nauki jazdy,
- przyczyną szkody była wada produkcyjna pojazdu,
- szkoda dotyczy pojazdu sprowadzonego do kraju nielegalnie.
Warto wiedzieć!
Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia GAP należy sprawdzić, czy firma zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży pojazdu, a także, ile wyniesie potencjalne świadczenie w ramach rekompensaty. Warto upewnić się również, jak przedstawiają się dodatkowe świadczenia, np. wynajem pojazdu zastępczego.
Od czego zależy koszt ubezpieczenia GAP?
Wysokość składki, którą będziemy zobowiązani płacić za polisę GAP u leasingodawcy lub wybranego ubezpieczyciela, obliczana jest na podstawie wartości pojazdu w dniu zawierania umowy ubezpieczenia, długości okresu ochrony ubezpieczeniowej, a także stawki składki stanowiącej iloczyn powyższych składowych. Tak jak w przypadku wszystkich ubezpieczeń komunikacyjnych oraz ich rozszerzeń, nie bez znaczenia będzie też rodzaj posiadanego pojazdu.
O koszt ubezpieczenia GAP dostosowanego do wymogów posiadanego pojazdu należy zapytać leasingodawcę lub firmę ubezpieczeniową. W przypadku szkody całkowitej polisa GAP wraz z AC zapewni Ci uzyskanie świadczenia w wysokości nawet 100% ceny pojazdu z dnia jego zakupu. Zarówno jedną, jak i drugą ochronę można wykupić u leasingodawcy, z którym zawierana jest umowa lub dokupić na własną rękę, dając sobie możliwość porównania oferty i znalezienia tej najtańszej.
Jak uzyskać wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia GAP?
O wypłatę rekompensaty finansowej po kradzieży lub szkodzie całkowitej pojazdu można ubiegać się poprzez zgłoszenie do ubezpieczyciela w ciągu 7 dni od zaistnienia sytuacji. Po otrzymaniu informacji towarzystwo dokona analizy okoliczności zdarzenia, czyli np. powstania szkody całkowitej i orzeknie, czy koszty naprawy pojazdu rzeczywiście przekraczają ~70% wartości rynkowej auta.
W celu uzyskania wypłaty odszkodowania z polisy GAP koniecznie należy wypełnić wniosek i nadesłać go e-mailem lub pocztą tradycyjną, załączając kopię dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego uznanie przez firmę ubezpieczeniową szkody całkowitej z polisy komunikacyjnej OC lub AC. Po dokonaniu procedury ubezpieczyciel powinien wypłacić nam środki w ciągu 30 dni od momentu otrzymania zawiadomienia o zdarzeniu.
Gdzie można kupić ubezpieczenie GAP?
Ubezpieczenia GAP nie można zazwyczaj kupić przez internet. Aby zapoznać się z bieżącą ofertą konkretnej firmy, należy skontaktować się z doradcą ubezpieczeniowym, który przygotuje dla Ciebie dostosowaną do potrzeb propozycję. Warto porównywać oferty u poszczególnych firm, ponieważ mogą one posiadać o wiele korzystniejsze cenowo propozycje niż leasingodawca.
Wybierając to ubezpieczenie, warto zwrócić uwagę na maksymalną wartość odszkodowania, szczególnie gdy umowa leasingu dotyczy bardzo drogiego samochodu. Polisę GAP można jednak wykupić także na przykład za pośrednictwem multiagencji ubezpieczeniowej. Jednym z podmiotów umożliwiających zakup tego ubezpieczenia przez internet jest DEFEND INSURANCE.