Szwecja nie należy do dużych rynków motoryzacyjnych, ale za to można znaleźć na nim bardzo interesujące oferty dotyczące aut używanych. Dystans geograficzny – wbrew pozorom – nie jest duży, dlatego Polacy stosunkowo chętnie sprowadzają auta ze Szwecji. Dziś przedstawiamy zalety takiego wyboru, jego ewentualne wady, jak i również przybliżymy kwestie formalności, z którymi wiąże się sprowadzenie auta ze Szwecji.
Z tego artykułu dowiesz się:
- dlaczego warto szukać auta w Szwecji,
- jak sprawdzić historię auta ze Szwecji,
- jak zarejestrować samochód przywieziony ze Szwecji.
Dlaczego warto szukać używanego auta ze Szwecji?
W Polsce nie brakuje miłośników szwedzkich samochodów – Volvo i Saaba. W dodatku po drugiej stronie Bałtyku popularne są także i inne marki, które przypadły do gustu również Polakom. Wadą samochodów ze Szwecji bywają niekiedy relatywnie duże przebiegi, ponieważ odległości pomiędzy miastami w tym kraju są dość znaczne. Z drugiej strony auta, ze Szwecji są niezwykłe zadbane i serwisowane w autoryzowanych stacjach obsługi.
Szwedzi, jako bogate społeczeństwo, stawiają na samochody z dobrym wyposażeniem, przy czym ich ceny nie muszą być wysokie. W Szwecji trudno znaleźć auta powypadkowe, bo w tym kraju nie istnieje zwyczaj naprawy aut po wypadku. Zazwyczaj trafiają one do kasacji. Choć znalezienie ciekawego auta ze Szwecji będzie z pewnością trudniejszym wyzwaniem niż poszukiwania choćby w Niemczech, można tam natrafić na bardzo ciekawą ofertę.
Gdzie znaleźć ciekawe oferty?
Niektóre auta ze Szwecji bywają dostępne do kupienia w polskich komisach. Takie rozwiązanie będzie jednak droższe. Dlatego lepiej szukać samochodu bezpośrednio u właściciela. Pomocne w tym będą szwedzkie portale aukcyjne, choć trzeba mieć na uwadze, że w większości ogłoszenia są dostępne wyłącznie po szwedzku – pomimo że mieszkańcy tego kraju doskonale porozumiewają się po angielsku. O pomoc można poprosić firmę zajmującą się sprowadzaniem aut ze Szwecji, jednak będzie to stanowiło kolejny wydatek. Dlatego przed ewentualnym wyjazdem najlepiej wybrać kilka atrakcyjnych ofert, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zakupu jednego z pojazdów.
Jak zweryfikować historię auta ze Szwecji?
Najpierw należy zweryfikować historię auta ze Szwecji. Nie jest to trudne, dzięki rządowemu portalowi historia pojazdu, bo wystarczy znajomość numeru rejestracyjnego, daty pierwszej rejestracji i numeru VIN, aby otrzymać bezpłatny kompletny raport na temat danego pojazdu. W ten sposób weryfikujemy, czy przebieg samochodu jest autentyczny, czy auto nie pochodzi z kradzieży, poznajemy historię jego napraw i ewentualnych usterek. To ogromna wygoda, a informacje zawarte w usłudze można uznać za w pełni wiarygodne.
Jak sprowadzić i zarejestrować samochód pochodzący ze Szwecji?
Sprowadzanie auta ze Szwecji nie różni się zbytnio od importu używanego samochodu z innych krajów Unii Europejskiej. Warto mieć jednak na uwadze, że aby zarejestrować samochód w Polsce, niezbędne będzie przedstawienie obu części dowodu rejestracyjnego – żółtej i niebieskiej. W przypadku samochodów pochodzących ze Szwecji bywa to problematyczne. Ich właściciele są bowiem zobowiązani do przedstawienia w urzędzie jednej z części tego dowodu, aby móc wyrejestrować pojazd i uniknąć niepotrzebnych opłat i problemów w przyszłości.
Sprowadzając samochód ze Szwecji jako osoba prywatna nie musimy opłacać podatku VAT. Opłatą, której nie da się jednak uniknąć, jest akcyza. Dla pojazdów, których pojemność silnika nie przekracza dwóch litrów wysokość akcyzy wynosi jedynie 3,1% wartości auta. Przyszli właściciele pozostałych aut muszą się jednak liczyć z opłatą sięgająca 18,6%. Rejestrując samochód pochodzący ze Szwecji w Polsce, poza wspomnianym dowodem rejestracyjnym, musimy przedstawić także dowód własności – na przykład umowę kupna sprzedaży bądź fakturę. Wszystkie dokumenty związane z pojazdem powinny także zostać przetłumaczone na język polski, przez tłumacza przysięgłego. Auto musi również posiadać ważny przegląd techniczny wykonany już w kraju.
Auta ze Szwecji i mogą stanowić bardzo ciekawą alternatywę dla pojazdów z rynku krajowego bądź sprowadzanych z Niemiec.
Szukasz ubezpieczenia samochodu? Sprawdź kalkulator online.