W 2019 roku Polacy sprowadzili z zagranicy ponad milion samochodów. Przeszło 27 tysięcy spośród nich pochodziło ze Szwajcarii, co plasuje ten kraj na siódmym miejscu pod względem popularności. Biorąc pod uwagę, że Szwajcaria nie jest dużym państwem, nie sąsiaduje z Polską i nie należy do Unii Europejskiej, jest to całkiem wysoki wynik. Co decyduje o popularności samochodów pochodzących z tego położonego w Alpach kraju? Na co zwrócić uwagę, sprowadzając auta ze Szwajcarii?
Z tego artykułu dowiesz się:
- gdzie szukać atrakcyjnych samochodów pochodzących ze Szwajcarii;
- jak sprawdzić historię auta ze Szwajcarii;
- ile kosztuje sprowadzenie pojazdu ze Szwajcarii i jakie formalności należy wypełnić.
Dlaczego warto sprowadzać auta ze Szwajcarii?
Auta ze Szwajcarii mogą stanowić znakomitą okazję cenową. Wszystko dlatego, że tamtejsze społeczeństwo jest bardzo zamożne w porównaniu do praktycznie każdej części Europy, dlatego samochody z wiekiem mocno tracą na znaczeniu. Oprócz tego, są zazwyczaj bardzo dobrze wyposażone. Auta ze Szwajcarii nierzadko cechują się bardzo dobrym stanem technicznym, dlatego że Szwajcarzy o nie dbają, a jednocześnie mogą poszczycić się jednymi z najlepszych dróg w Europie. Wystarczy więc poszukać interesującego nas modelu i po odpowiedniej weryfikacji dokonać zakupu.
Jak znaleźć dobry samochód ze Szwajcarii?
Auta ze Szwajcarii trafiają do przyszłych polskich właścicieli na kilka sposobów. Idealny schemat to znalezienie prawdziwej perełki na jednym z tamtejszych portali ogłoszeniowych, kontakt z właścicielem celem wstępnej weryfikacji, a następnie podróż w celu oględzin i dokonania zakupu. Niestety, nie każdy kupujący może sobie na to pozwolić z racji dystansu geograficznego. Alternatywą bywa więc zakup auta ze Szwajcarii od polskiego pośrednika. Samochód będzie nieco droższy, ale jego stan techniczny możemy zweryfikować już na miejscu, a jednocześnie uniknąć kosztownej i czasochłonnej podróży oraz niektórych formalności.
Jak sprawdzić historię auta ze Szwajcarii?
Zanim jednak przejdziemy do oceny stanu technicznego i ewentualnego zakupu, warto zapoznać się z historią auta ze Szwajcarii. Od pewnego czasu osoby kupujące nowy samochód mogą tego dokonać w prosty i bezpłatny sposób na przygotowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji portalu historia pojazdu. Wystarczy znać numer rejestracyjny auta, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji.
Wpisując te dane w odpowiednią rubrykę przechodzimy następnie do raportu, z którego czerpiemy kluczowe informacje, takie jak fakt, czy auto jest bezwypadkowe, czy jego przebieg podawany przez właściciela bądź sprzedawcę jest autentyczny, a nawet czy samochód nie był wykorzystywany jako taksówka. To bardzo cenne i konkretne źródło informacji.
Ile kosztuje sprowadzenie samochodu ze Szwajcarii?
Przejdźmy teraz do kosztów i formalności. W Szwajcarii umowa sprzedaży samochodu nie jest niezbędnym dokumentem, ale musimy ją podpisać (najczęściej w języku niemieckim), aby móc zarejestrować auto w Polsce. Mimo że kraj ten nie należy do Unii Europejskiej, auta ze Szwajcarii nie są objęte cłem, o ile zostały wyprodukowane na terenie wspólnoty. Sama odprawa celna jest jednak konieczna. Kupując samochód, należy zainteresować się także jego badaniem technicznym oraz dowodem własności. Właściciel powinien przekazać nabywcy dowód rejestracyjny, który również będzie niezbędny w kraju, a następnie wyrejestrować samochód. Aby przyjechać nim do kraju, należy jeszcze na terenie Szwajcarii wykupić tymczasowe OC oraz tablice rejestracyjne.
Sprowadzając auta ze Szwajcarii, podobnie jak inne auta zagraniczne, musimy jeszcze opłacić podatek VAT wynoszący 23%. Co ciekawe, bardziej opłacalne powinno być uiszczenie go po wjeździe do Niemiec, gdzie jego wartość wyniesie zaledwie 19%. Kolejną opłatą będzie akcyza. Jeśli pojemność silnika nie przekracza 2 litrów, jej wysokość to 3,1%. W pozostałych przypadkach należy liczyć się z wydatkiem w wysokości 18,6% wartości samochodu. Po wypełnieniu tych formalności należy jeszcze dokonać przeglądu samochodu na polskiej SKP, wykupić ubezpieczenie OC i ze wszystkimi dokumentami przetłumaczonymi wcześniej na język polski przez tłumacza przysięgłego udać się do urzędu, gdzie samochód zostanie zarejestrowany.