Włosi kochają motoryzację. Tamtejsze samochody przez lata uchodziły za eleganckie oraz innowacyjne. Dziś w dużej mierze stawia się tam na praktyczność, dlatego na tym dużym rynku motoryzacyjnym nie brakuje popularnych modeli pożądanych przez klientów w Polsce. Co roku do naszego kraju trafia kilkadziesiąt tysięcy samochodów z Półwyspu Apenińskiego. Ile kosztuje sprowadzenie auta z Włoch i jakie formalności trzeba przy tym załatwić?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak znaleźć ciekawy samochód na włoskim rynku;
- jak sprawdzić historię auta z Włoch, by nie dać się oszukać;
- ile kosztuje i z czym się wiąże sprowadzenie samochodu z Włoch.
Dlaczego warto szukać używanych samochodów we Włoszech?
Włochy nie są pierwszym kierunkiem, w którym spoglądają Polacy, sprowadzając auta używane z zagranicy. Jednak w tym dużym kraju nie brakuje ciekawych modeli, a włoskie społeczeństwo wciąż jest bardziej zamożne od polskiego, więc kilkuletni samochód pochodzący z Półwyspu Apenińskiego bywa atrakcyjną i dość popularną propozycją. Na włoskim rynku można także znaleźć ciekawe modele z klasy aut premium, jak również sportowe włoskie klasyki.
Jak znaleźć ciekawe auta z Włoch?
Aut z Włoch można szukać na kilka sposobów. Jednym z nich jest podróż połączona z poszukiwaniem atrakcyjnej oferty bezpośrednio u właścicieli lub w tamtejszych komisach. Pojazdów z tego kraju nie brakuje również u polskich pośredników. Cena auta może być wówczas wyższa, bo w grę wchodzi przecież prowizja. Zbyt niska cena powinna wzbudzić podejrzenia potencjalnego właściciela. Włosi nie są bowiem znani ze zbyt ostrożnej jazdy. Niejeden samochód pochodzący z tamtego rynku ma za sobą stłuczki, a nawet poważniejsze uszkodzenia. Dobrych ofert można szukać na włoskich portalach ogłoszeniowych, ale również na polskich stronach internetowych, które specjalizują się w poszukiwaniu ciekawych samochodów. Zanim poważnie zainteresujemy się konkretnym egzemplarzem, warto dobrze zapoznać się z jego zdjęciami i opisem, a także porozmawiać z właścicielem i poprosić o wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości.
W jaki sposób sprawdzić historię samochodu pochodzącego z Włoch?
Na szczęście polscy kupujący nie są bezbronni. Ministerstwo Cyfryzacji od pewnego czasu udostępnia usługę historia pojazdu, która obejmuje obecnie również zagraniczne, w tym włoskie auta. Wystarczy znajomość numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji pojazdu. O te informacje można poprosić właściciela lub sprzedawcę. Na wspomnianym portalu po wypełnieniu odpowiednich rubryk pobieramy pełny raport dotyczący interesującego nas samochodu. W ten sposób dowiadujemy się, czy jego przebieg jest autentyczny, poznajemy historię ewentualnych napraw i eksploatacji, a nawet sprawdzamy, czy auto nie służyło jako taksówka. Taka informacja bywa istotna dla niektórych kupujących.
Ile kosztuje sprowadzenie auta z Włoch?
Jeśli wszystko jest w porządku, kupując auta z Włoch powinniśmy zadbać o podpisanie prawidłowej umowy. W Polsce będzie ona dowodem własności auta, ale musi zostać przetłumaczona przed jego rejestracją. Dotychczasowy właściciel bądź sprzedawca powinien przekazać kupującemu komplet kluczyków, dowód rejestracyjny i książkę serwisową, a także kartę pojazdu, jeżeli została wydana. Wykupując tymczasowy dowód rejestracyjny i krótkoterminowe ubezpieczenie, możemy wrócić autem do kraju. Alternatywą pozostaje skorzystanie z usług firmy, która się w tym specjalizuje, ale taka operacja wyjdzie już znacznie drożej.
Kupując samochód z Włoch od prywatnego właściciela nie musimy płacić w Polsce podatku VAT. Auta pochodzące z Unii Europejskiej nie wymagają również opłacania cła. Sporym wydatkiem pozostaje akcyza, zwłaszcza jeśli pojemność silnika przekracza 2l. Takie auta objęte są akcyzą wynoszącą 18,6% wartości pojazdu. Samochody o słabszych silnikach generują w tej kwestii mniejsze koszty – na poziomie 3,1%.
Dysponując odpowiednimi dokumentami przetłumaczonymi na język polski, możemy udać się do urzędu w celu rejestracji samochodu. Sumaryczny koszt wynosi około 250 zł. Następnie należy jeszcze wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Po dopełnieniu tych formalności można już cieszyć się nowym samochodem!