Jeszcze kilka lat temu sprowadzanie auta z Wielkiej Brytanii było dość kłopotliwe. W Polsce nie można było rejestrować pojazdów z kierownicą po prawej stronie. Na szczęście obecnie obowiązujące prawo już tego nie zabrania, a ze względu na ciekawe okazje cenowe import samochodów z Wielkiej Brytanii wzrósł. Na co zwrócić uwagę, decydując się na samochód z tego rynku?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak znaleźć ciekawe auto z Wielkiej Brytanii;
- jak zweryfikować historię auta z Wielkiej Brytanii;
- ile kosztuje sprowadzenie samochodu z Wielkiej Brytanii;
- w jaki sposób przygotować auto z Wysp do poruszania się po polskich drogach.
Gdzie szukać aut z Wielkiej Brytanii?
Sprowadzanie auta z Wielkiej Brytanii często dotyczy Polaków, którzy przez jakiś czas mieszkali na Wyspach i nabyli tam samochód. Zdarza się, że właścicielowi trudno rozstać się z pojazdem, więc zabiera go z powrotem do kraju, gdzie po drobnych zmianach może poruszać się nim po drodze. Jednak obecność ciekawych i atrakcyjnych ofert na tamtejszym rynku sprawia, że auta z Wielkiej Brytanii coraz chętniej sprowadzają także Polacy niemający za sobą emigracyjnej historii. Samochody z Wielkiej Brytanii są bowiem zazwyczaj sporo tańsze od swoich odpowiedników z kontynentu.
Samochodów z Anglii możemy szukać między innymi na własną rękę, bo chociaż odległość geograficzna jest znaczna, podróż na Wyspy nie kosztuje wiele, a przy okazji może nieść walory turystyczne. W odróżnieniu od Niemiec i Francji, dla wielu Polaków zakup auta z Wielkiej Brytanii jest łatwiejszy ze względu na brak bariery językowej. Warto również przeglądać brytyjskie ogłoszenia, gdzie nierzadko zdarzają się perełki lub skorzystać z usług firmy zajmującej się sprowadzaniem samochodów z Wysp.
Jak sprawdzić historię auta z Wielkiej Brytanii?
Aby sprawdzić historię auta z Wielkiej Brytanii, wystarczy skorzystać z tamtejszego odpowiednika usługi historia pojazdu udostępnionej w Polsce przez Ministerstwo Cyfryzacji. By bezpłatnie skorzystać z brytyjskiego rządowego serwisu, wystarczy znać numer VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji samochodu. Dzięki temu dowiemy się, czy auto nie jest kradzione, czy wskazany przez sprzedawcę przebieg jest zgodny z rzeczywistością, a także poznamy historię przeglądów technicznych samochodu. Osobna baza – HPI Check, czyli Hire Purchase Information pomaga potencjalnemu nabywcy dowiedzieć się, czy auto jest bezwypadkowe. Jej jedynym mankamentem jest fakt, że za usługę należy zapłacić około 10 funtów.
Jak przygotować auta z Wielkiej Brytanii do rejestracji w Polsce?
Kierownica umieszczona po prawej stronie nie jest jedyną różnicą, jaką charakteryzują się auta z Wielkiej Brytanii. Ten element wyposażenia również możemy dostosować do ruchu prawostronnego, ale wówczas cena samochodu z pewnością nie będzie już równie atrakcyjna. Jednak aby auto zostało dopuszczone do ruchu w Polsce, wystarczą drobne korekty. Jedną z nich jest wymiana przednich lamp, aby odpowiednio oświetlały również pobocze. Wystarczy znaleźć światła pochodzące z kontynentalnego odpowiednika danego modelu. Brytyjczycy do mierzenia prędkości używają mil na godzinę. Auta z Wielkiej Brytanii aby być dopuszczone do ruchu w Polsce, powinny posiadać licznik prędkości ze skalą mierzoną w kilometrach na godzinę, ale wymiana zegara to drobiazg.
Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z Wielkiej Brytanii?
Koszt sprowadzenia auta z Wielkiej Brytanii do Polski to około 2000 zł. Podróż Eurotunelem pod kanałem La Manche sprawia, że samochód może trafić do właściciela w ciągu zaledwie kilku dni. Dodatkowe opłaty wynikają z konieczności przetłumaczenia dokumentów oraz przede wszystkim – z akcyzy. Dla aut o pojemności silnika do 2 l wynosi ona 3,1%. Przy większej pojemności stawka wzrasta do 18,6% wartości samochodu. Tłumaczenie umowy sprzedaży oraz pozostałych dokumentów musi wykonać tłumacz przysięgły, dlatego koszt może wynieść nawet kilkaset złotych. Tej ostatniej nie warto zaniżać, aby zapłacić niższy podatek. Jeśli zajdzie takie podejrzenie, Urząd Skarbowy obliczy wartość samochodu według własnych standardów. Kupujący musi ponadto uiścić podatek VAT w wysokości 23%.
Niezależnie od dodatkowych kosztów, sprowadzenie auta z Wielkiej Brytanii może okazać się bardzo korzystnym interesem, zwłaszcza z punktu widzenia kierowców, którym nie przeszkadza obecność kierownicy po prawej stronie.