Auta z USA mają w Polsce wielu zwolenników. Motoryzacja za oceanem znacznie różni się od europejskiej, a nie jeden klasyczny model zyskał na Starym Kontynencie wręcz kultowy status. Trudno dostępne w Europie auta zaliczane do tej grupy, w Stanach Zjednoczonych wciąż regularnie spotyka się na drogach, dlatego import nowego bądź używanego samochodu z USA bywa bardzo opłacalny, oczywiście pod warunkiem, że dobrze przeanalizujemy koszty, zapoznamy się z wymogami prawnymi i trafimy na dobrą okazję. Na co zwrócić uwagę, sprowadzając auta z USA?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak poszukać wymarzonego auta z USA;
- Jakie koszty wiążą się z importem pojazdu z Ameryki;
- Jak przystosować samochód z USA do polskich dróg.
Dlaczego tak chętnie sprowadzamy auta z USA?
Sprowadzenie auta z USA z pewnością nie jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla osoby, która potrzebuje jedynie pojazdu pozwalającego na wygodne przemieszczanie się z punktu A do punktu B. W takim przypadku finansowo bardziej opłaca się poszukać samochodu na rynku krajowym bądź europejskim. Nie ponosimy bowiem wówczas zbędnych kosztów związanych z transportem morskim i przystosowaniem auta do poruszania się po polskich drogach.
Jednak auta z USA, zwłaszcza jeśli chodzi o klasyki sprzed kilkunastu, a tym bardziej kilkudziesięciu lat, dość znacznie różnią się od europejskich odpowiedników. Większe rozmiary, większa pojemność silnika wynikająca z tańszego paliwa i bardziej przestronne wnętrza wydają się atrakcyjne niejednemu miłośnikowi motoryzacji. W Europie swoich fanów mają konkretne modele zaliczane do aut premium, na przykład Ford Mustang czy Chevrolet Corvette. Zdarza się, że samochody pochodzące zza oceanu traktujemy po prostu jako inwestycję – taki pojazd może przydać się w biznesie eventowym czy turystycznym lub po prostu z biegiem lat zyskiwać na wartości.
W jaki sposób szukać dobrego samochodu z USA?
Nie istnieje lepszy sposób na ograniczenie ryzyka związanego z zakupem auta niż osobiste oględziny dokonane przed sfinalizowaniem transakcji, szczególnie gdy dysponujemy odpowiednią wiedzą na temat motoryzacji. W przypadku aut z USA oczywistym problemem jest dystans geograficzny, ale jeśli możemy sobie pozwolić na turystyczną wycieczkę połączoną z poszukiwaniem wymarzonego samochodu, warto skorzystać z takiej opcji.
Alternatywą dla tego kosztownego rozwiązania jest skorzystanie z oferty firmy zajmujące się importem samochodów Zza Oceanu. Wówczas koszt sprowadzenia samochodu wzrośnie o przynajmniej kilkaset dolarów, jednak w przypadku droższych aut premium jest to rozsądna cena za ograniczenie ryzyka. Z ekonomicznego punktu widzenia najbardziej opłaca się szukać w pojazdów na amerykańskich aukcjach. Ceny bywają bardzo atrakcyjne, zwłaszcza jeśli szukamy auta, które ma stanowić bazę do samodzielnego remontu wymarzonego klasyka.
Z jakimi kosztami wiąże się sprowadzenie auta z USA?
Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybieramy, koszty sprowadzenia auta z USA będą prezentować się podobnie. Należą do nich:
- koszt transportu drogowego w Stanach Zjednoczonych – kilkaset dolarów zależnie od odległości;
- transport samochodu drogą morską – około 1000 dolarów;
- koszt transportu do klienta – około 1000 zł zależnie od odległości;
- opłata celna – 10% wartości pojazdu;
- podatek VAT – 23% wartości samochodu (można zdecydować się na opłacenie go przed przyjazdem do Polski, na przykład z Niemczech – 10%);
- akcyza – zależna od pojemności silnika (3,1 % – do 2 l, 18,6%; powyżej 2 l; naliczana od wartości pojazdu i opłaty celnej);
- koszt tłumaczenia dokumentów i przeglądu technicznego – kilkaset złotych.
Ze względu na wysokość akcyzy sprowadzanie aut o pojemności silnika powyżej 2 litrów oznacza znacznie wyższy wydatek. Jednak w tym przypadku często chodzi o klasyki i auta klasy premium, które kupowane bezpośrednio w Europie mogą okazać się jeszcze droższe. Czynnikiem, jaki nierzadko decyduje o finansowej opłacalności importu auta z USA jest kurs dolara.
Jak przystosować samochód z USA do polskich dróg?
Niestety lista wydatków związanych z importem auta z USA nie kończy się na podatkach i transporcie. Samochody z Ameryki nie są bezpośrednio przystosowane do poruszania się po europejskich drogach. Zwykle konieczna jest wymiana reflektorów na asymetryczne, czyli lepiej doświetlające pobocze drogi. Zdarza się również, że w samochodzie pochodzącym z USA spotkamy niedopuszczalne w Europie czerwone tylne kierunkowskazy. Pojazdy zza oceanu nie są wyposażone w światła przeciwmgielne, a reflektory pozycyjne nie są białe, co stanowi wymóg polskiego prawa. Konieczna może okazać się także wymiana licznika, jeśli nie posiada on podwójnej w skali, uwzględniającej również kilometry na godzinę.
Te zmiany są jednak dość kosmetycznymi kosztami w porównaniu do pozostałych. Każdy miłośnik samochodów z Ameryki musi dokonać na własną rękę kalkulacji finansowej i ocenić, czy import auta z USA będzie w jego przypadku opłacalną inwestycją. Najważniejsze, aby na amerykańskim rynku znaleźć model, który idealnie spełni oczekiwania przyszłego właściciela!