Auta z Norwegii z wielu względów cieszą się bardzo dobrą opinią. Czy ten kierunek jest dobry dla Polaków poszukujących samochodu na rynku wtórnym? Choć wybór nie jest tak duży, jak choćby w Niemczech, a pewne utrudnienia stanowi dystans geograficzny, podobnie jak kwestie podatkowe, wybór auta z Norwegii ma swoje zalety.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czy warto szukać używanych samochodów w Norwegii,
- jak znaleźć atrakcyjną ofertę,
- jak sprawdzić historię pojazdu,
- czy sprowadzenie auta z Norwegii wymaga zapłacenia cła,
- jak zarejestrować auto z Norwegii.
Dlaczego warto szukać auta w Norwegii?
Norwegowie to bardzo bogate społeczeństwo, dlatego mogą sobie pozwolić na kupowanie dobrze wyposażonych aut – również klasy premium – a także na częstą zmianę samochodu. Właśnie dlatego auta z Norwegii są tak atrakcyjne. Jednocześnie nie muszą być drogie. Surowy norweski klimat sprawia co prawda, że tamtejsze samochody są dość mocno zagrożone korozją, ale jeśli właściciele o nie dbają, problem raczej nie istnieje. Mieszkańcy Norwegii w zdecydowanej większości świetnie posługują się językiem angielskim, co w przypadku poszukiwania auta z Norwegii na własną rękę znacznie ułatwia zadanie.
Jak znaleźć ciekawe auto w Norwegii?
Otwarte pozostaje pytanie, w jaki sposób szukać optymalnego auta z Norwegii. Niektóre pojazdy pochodzące z tego kraju trafiają do polskich komisów, ale wówczas należy się liczyć z wyższą ceną, bo firmy zajmujące się sprowadzaniem samochodów w naturalny sposób muszą zarobić. Jeszcze innym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firmy specjalizującej się w wyszukiwaniu odpowiedniego samochodu na norweskim rynku, wraz z jego sprowadzeniem. Wówczas klient może liczyć na oględziny samochodu na miejscu i wysyłkę wielu szczegółowych zdjęć. Auta z Norwegii można również szukać „na własną rękę”, śledząc tamtejsze portale aukcyjne, a następnie udając się osobiście na oględziny i ewentualne podpisanie umowy. Do dyspozycji pozostają również miejscowe komisy, ale cena będzie tam nieco wyższa, a najczęściej nie podlega negocjacji.
Jak sprawdzić historię auta z Norwegii?
Zanim jednak przyszły potencjalny właściciel wybierze się na oględziny auta z Norwegii, powinien zapoznać się z jego historią. Umożliwia to udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji usługa „historia pojazdu” na portalu o tej samej nazwie. W odpowiednie rubryki należy wpisać numer VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji pojazdu. W ten sposób można przekonać się, czy podawany przez właściciela przebieg samochodu jest autentyczny, sprawdzić czy auto nie było kradzione oraz poznać historię jego napraw, serwisowania i ewentualnych kolizji.
Ile kosztuje sprowadzenie auta z Norwegii?
Sprowadzanie auta z Norwegii jest nieco bardziej skomplikowane niż ma to miejsce w przypadku krajów należących do Unii Europejskiej. Co prawda kupując auto jako osoba prywatna unikniemy kosztownego podatku VAT. Wystarczy, że samochód będzie kupiony od jego właściciela, który również jest osobą prywatną.
Osobną kwestię stanowi jednak cło. Wysokość tej opłaty zależy od wartości samochodu. Na szczęście, dzięki porozumieniu między Norwegią a Unią Europejską, z cła zwolnione są wszystkie pojazdy, których wartość nie przekracza 6 tysięcy euro. Dlatego właśnie takie auta z Norwegii będą najatrakcyjniejsze dla ewentualnych klientów z Polski. Mimo to, zanim samochód opuści Norwegię, musi przejść odprawę celno-przewozową. Natomiast w Polsce niezbędne będzie przedłożenie wniosku SAD, zawierającego podstawowe informacje o samochodzie.
Kolejne obowiązkowe dokumenty to potwierdzenie własności – na przykład umowa kupna-sprzedaży, a także wszystkie dotychczasowe dokumenty norweskie.
Przed podjęciem decyzji o zakupie należy jeszcze upewnić się, że auto posiada homologację zgodną z wymaganiami Unii Europejskiej. Podatkiem, który zdecydowanie trudniej ominąć sprowadzając auta z Norwegii jest akcyza. Jej wartość to 3,1% dla samochodów o pojemności silnika do 2 l, i 18,6% dla aut o wyższej pojemności silnika. Jedynie auta przywożone do Polski jako mienie przesiedleńcze nie wymagają opłacania akcyzy. Taki pojazd musiałby być zarejestrowany na obecnego właściciela w Norwegii przez przynajmniej 6 miesięcy, w ciągu kolejnego roku nie można go sprzedać ani wynajmować. Sytuacja ta dotyczy więc jedynie osób, które przeprowadzają się z Norwegii do Polski.
Po dopełnieniu wszelkich formalności, można zarejestrować auto w polskim urzędzie. Biorąc pod uwagę, że auta z Norwegii często bywają niezwykłe atrakcyjne, również pod względem ceny, warto rozważyć ten kierunek poszukiwań!
Szukasz ubezpieczenia samochodu? Sprawdź kalkulator online.