Auta z Kanady nie należą do najczęściej trafiających na polski rynek. Decyduje o tym przede wszystkim odległość geograficzna. Jednak mimo tego nie brakuje w naszym kraju miłośników motoryzacji, dla których Kanada jest ciekawym kierunkiem poszukiwania wymarzonego samochodu. Powód jest prosty – w tym północnoamerykańskim kraju na drogach spotykamy przede wszystkim auta wyprodukowane w USA. Wiele spośród tych modeli to klasyki rzadko spotykane w Europie, których kierowca może zdecydowanie wyróżnić się na drodze!
Z tego artykułu dowiesz się:
- gdzie szukać ciekawego auta z Kanady;
- na co uważać sprowadzając samochody z Kanady;
- jak sprawdzić historię kanadyjskiego samochodu;
- jak sprowadzić i zarejestrować pojazd z Kanady;
- w jaki sposób przystosować auto zza oceanu do poruszania się po polskich drogach.
Dlaczego auta z Kanady kuszą polskich kierowców?
Żaden kierowca, dla którego samochód ma być jedynie wygodnym narzędziem do przemieszczania się, nie będzie szukał auta w USA lub Kanadzie. Z racji odległości koszty importu takiego samochodu z są bowiem bardzo wysokie. Co innego, jeśli zależy nam na atrakcyjny modelu pochodzącym z rynku północnoamerykańskiego, jaki dość trudno spotkać w Europie. Swoich miłośników znajdują zarówno wiekowe klasyki, jak i stosunkowo nowe auta, które różnią się od tych znanych z kontynentu. Auta z Kanady bardzo często spełniają jedno z tych kryteriów.
Jak znaleźć dobry samochód z Kanady i sprawdzić jego historię?
Szacuje się, że po polskich drogach porusza się około 200 000 samochodów pochodzących z Ameryki Północnej, wśród nich auta z Kanady. Warto mieć jednak na uwadze, że wiele spośród nich ma za sobą niezbyt ciekawą historię – na przykład zalanie lub poważne wypadki. Szukając auta w Kanadzie, należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza kiedy cena wydaje się podejrzanie atrakcyjna. Istnieje kilka sposobów na znalezienie dobrego samochodu z Kanady. Najlepszy spośród nich to podróż do tego kraju i szukanie wymarzonego auta na własną rękę. Jeśli poszukiwania połączymy ze zwiedzaniem, daleka podróż zaczyna mieć sens, ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Auta z Kanady bywają dostępne u polskich pośredników, jednak cena jest wtedy sporo wyższa. Lepiej poszukać samochodu na własną rękę poprzez ogłoszenia internetowe, pod warunkiem, że uda nam się upewnić co do jego dobrego stanu i prawdziwej historii.
Od pewnego czasu auta z Kanady można dokładnie prześwietlić na rządowym portalu udostępnionym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Wystarczy skorzystać z darmowej usługi historia pojazdu. Aby namierzyć konkretny egzemplarz, musimy znać jego numer VIN, numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji. W ten sposób poznajemy realny przebieg samochodu, historię jego ewentualnych wypadków i uszkodzeń oraz upewniamy się, że samochód nie pochodzi z kradzieży. Po kontakcie z właścicielem, dokładnym zapoznaniu się z historią pojazdu i obejrzeniu szczegółowych zdjęć możemy zająć się sprowadzaniem auta z Kanady.
Ile kosztuje sprowadzenie auta z Kanady?
Koszty sprowadzenia auta z Kanady będą znacznie wyższe niż w przypadku aut europejskich. Należą do nich:
- transport drogą morską, do portu i do klienta – przynajmniej kilka tysięcy złotych
- opłata celna – 10% wartości pojazdu
- akcyza, która jest zależna od pojemności silnika samochodu – 3,1 % – do 2 l, 18,6%; powyżej 2 l (podatek dotyczy wartości auta powiększonej o opłatę celną);
- podatek VAT – 23%
Do tych kosztów dochodzą jeszcze wydatki związane z tłumaczeniem dokumentów, a także rejestracją pojazdu i przeglądem technicznym – w sumie kilkaset złotych. Sprowadzając samochód z Unii Europejskiej, nie musimy przejmować się cłem, a zazwyczaj także podatkiem VAT. Dlatego importowanie auta z Kanady powinno być przemyślaną decyzją. Przy jej podejmowaniu warto wziąć pod uwagę również aktualny kurs dolara kanadyjskiego.
Jak przystosować pojazd z Kanady do poruszania się po polskich drogach?
Gdy importowany samochód znajdzie się już w Polsce, będzie wymagał jeszcze kilku przeróbek. W tym przypadku wydatki nie są wysokie. Chodzi o wymianę licznika prędkości, jeśli na skali nie znajdują się dodatkowo kilometry na godzinę. Nierzadko należy też wymienić tylne kierunkowskazy na pomarańczowe, przednie reflektory na asymetryczne, a także zamontować światła przeciwmgłowe. Konieczne jest także ubezpieczenie OC.
Auta z Kanady mogą być prawdziwą gratką dla miłośników amerykańskiej motoryzacji, ale decyzję o zakupie takiego pojazdu należy dobrze przemyśleć ze względu na dodatkowe koszty!