Japońskie samochody są bardzo popularne na polskich drogach. Jednak w rzeczywistości są to oczywiście modele europejskie produkowane na naszym kontynencie, który oprócz kapitału stojącego za marką nie mają wiele wspólnego z Japonią. Co ciekawe, zdarza się jednak, że do Polski trafiają używane auta z Japonii. W niektórych przypadkach sprowadzenie samochodu z Dalekiego Wschodu bywa dobrym interesem.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie auta z Japonii trafiają do Europy;
- jak znaleźć dobry używany samochód w Japonii;
- ile może kosztować sprowadzenie samochodu z Japonii;
- czy auta z Japonii wymagają przeróbek, aby poruszać się po polskich drogach.
Czy warto sprowadzać auta z Japonii?
Sprowadzanie samochodów z Japonii może wydawać się niedorzeczne. Rzeczywiście, dla większości kierowców taka transakcja jest nieopłacalna ze względu na odległość geograficzną i wysokie koszty transportu. Mimo wszystko do Polski co roku trafia przynajmniej kilkadziesiąt aut pochodzących z Japonii. Część z nich to po prostu klasyki. Zainteresowanie azjatyckimi samochodami sprzed lat jest dość niszowym i kosztownym hobby, ale ma swoich zwolenników.
W większości przypadków auta z Japonii trafiają jednak do Europy z zupełnie innych przyczyn. Chodzi o luksusowe lub sportowe auta klasy premium. Zdarza się, że potencjalnemu przyszłemu właścicielowi zależy na luksusowym samochodzie w konkretnej konfiguracji, na przykład limitowanej edycji z określoną pojemnością silnika i wyposażeniem. Wbrew pozorom Japonia to całkiem dobry kierunek poszukiwania takich właśnie samochodów. W dodatku zdecydowana większość z nich będzie miała kierownicę po lewej stronie, mimo że w Japonii obowiązuje ruch lewostronny. Dla Azjatów posiadanie samochodu luksusowego w europejskiej konfiguracji stanowi oznakę prestiżu. Komfort schodzi w takiej sytuacji na dalszy plan. W dodatku z tych właśnie przyczyn prestiżowe auta z Japonii nierzadko charakteryzują się bardzo niskim przebiegiem i doskonałym stanem technicznym, bo są używane sporadycznie.
Jak znaleźć dobre auto z japońskiego rynku?
Jednak poszukiwanie auta z Japonii nie jest prostym zadaniem. Można zlecić je w firmie wyspecjalizowanej w takiej właśnie działalności, ale wówczas i tak duże koszty wzrosną jeszcze bardziej. Auta z Japonii można też szukać na własną rękę. Podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni jest dość kosztowna, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć poszukiwanie samochodu z turystyką. Przede wszystkim do dyspozycji poszukujących Europejczyków pozostają tamtejsze portale aukcyjne. Można na nich trafić na prawdziwą perełkę.
Gdy w grę wchodzi kosztowne sprowadzanie auta z dalekiej Japonii, zdecydowanie warto upewnić się co do jego dobrego stanu technicznego. Tym zajmują się specjalne firmy, które aby wykonać swoje zadanie, potrzebują jedynie numeru VIN auta. Potencjalny właściciel może dowiedzieć się, czy podany przebieg jest autentyczny, poznać historię napraw oraz wymiany podzespołów auta, a także inne kluczowe szczegóły pomagające w podjęciu decyzji. Japończycy uwielbiają tuningować swoje pojazdy, ale efekt tych prac nie zawsze robi wrażenie na kierowcach z Europy, więc warto dobrze zapoznać się z opisem auta i jego zdjęciami. Ogłoszenia na japońskich serwisach mają często charakter licytacji, więc na końcu trzeba mieć jeszcze odrobinę szczęścia.
Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z Japonii i jak go dokonać?
Jeśli transakcja przebiegnie pomyślnie, czas zająć się sprowadzaniem auta z Japonii do kraju. W grę wchodzi oczywiście tylko droga morska. Większość kierowców decyduje się na wsparcie firm zajmujących się sprowadzaniem samochodów z Japonii. Pełny koszt transportu powinien wynieść kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych, więc z tamtejszego rynku opłaca się sprowadzać jedynie prawdziwe perełki klasy premium. Pieniądze nie mają też znaczenia dla prawdziwych pasjonatów dalekowschodniej motoryzacji, którzy dysponują wystarczająco wysokim budżetem.
Koszty sprowadzenia auta z Japonii nie kończą się niestety na i tak pochłaniającym sporą część budżetu transporcie. Do zapłacenia pozostaje jeszcze cło w wysokości 10%. Sprowadzając samochód z poza Unii Europejskiej, musimy się liczyć także z koniecznością zapłaty podatku VAT w wysokości 23%. Akcyza jest standardową opłatą. Dla aut, których pojemność silnika nie przekracza 2l wynosi ona jedynie 3,1%. Przyszli posiadacze samochodów z mocniejszych silnikiem muszą sięgnąć do kieszeni głębiej, bo koszt wzrasta do 18,6% wartości samochodu wraz z opłatą celną. Na koniec niezbędne będzie jeszcze przetłumaczenie dokumentów z języka japońskiego, a koszty rejestracji auta, jego przeglądu i ubezpieczenia są już raczej symboliczne wobec wcześniejszych wydatków.
Czy auta z Japonii są dostosowane do europejskich dróg?
Pewnym pocieszeniem dla osób sprowadzających auta z Japonii może być fakt, że zwykle są one dobrze przystosowane do poruszania się po europejskich drogach. Nie chodzi wyłącznie o kierownicę znajdującą się po lewej stronie. Japończycy podają prędkość w kilometrach na godzinę, a temperaturę w stopniach Celsjusza. Pewnym problemem bywa mniejsza powierzchnia przeznaczona na tablice rejestracyjne w japońskich modelach, ale wystarczy jedynie zamówić specjalny zestaw tablic.
Auta z Japonii prawdopodobnie nigdy nie będą przybywały do Polski w pokaźnych liczba, ale osoby szukające konkretnych, specyficznych modeli nie powinny pomijać tego rynku.