Hiszpania nie należy do krajów, z których Polacy regularnie sprowadzają używane samochody. Nie oznacza to jednak, że auta z Hiszpanii nie są atrakcyjnymi propozycjami. W tym kraju nie brakuje bowiem ciekawych ofert, a główną barierę stanowi dystans geograficzny, który przekłada się na wyższe koszty sprowadzenia pojazdu niż choćby z Niemiec.
Z tego artykułu dowiesz się:
- dlaczego warto szukać auta w Hiszpanii,
- w jaki sposób znaleźć atrakcyjną ofertę,
- jak sprawdzić historię auta z Hiszpanii,
- w jaki sposób sprowadzić samochód z Hiszpanii.
Dlaczego warto szukać auta w Hiszpanii?
Mimo dużej odległości, niekiedy warto poszukać samochodu właśnie na terenie Hiszpanii. Jedną z zalet prezentowaną przez auta z Hiszpanii bywa dobry stan techniczny, zwłaszcza jeśli chodzi o korozję. Decyduje o tym łagodny klimat. W większości regionów Hiszpanii śnieg należy do rzadkości, a przecież to właśnie jego obecność na drodze, podobnie jak wysypywana na jezdnię sól, sprawia że karoseria samochodu koroduje.
Hiszpania jest dużym rynkiem motoryzacyjnym, więc siłą rzeczy łatwo znaleźć na nim dokładnie taki samochód, jakiego potrzebujemy. Nie brakuje na nim modeli popularnych w Polsce. Z drugiej strony, szukając rzadkiego modelu auta premium posiadającego konkretny rodzaj wyposażenia nie zawsze znajdziemy je na rodzimym rynku, ani w innym europejskim kraju. Jeśli taka okazja znajdzie się właśnie w Hiszpanii, warto z niej skorzystać.
Jak znaleźć atrakcyjne auta z Hiszpanii?
Poszukiwania samochodu w Hiszpanii można połączyć z wyjazdem turystycznym – w końcu to jedna z ulubionych wakacyjnych destynacji Polaków. Ciekawe samochody czekają na kupujących w tamtejszych komisach, ale warto pamiętać, że kupując samochód bezpośrednio od dotychczasowego właściciela mamy szansę na negocjację ceny i pomijamy prowizję pośrednika. Przed zakupem warto dokonać przeglądu samochodu w niezależnym warsztacie. Auta z Hiszpanii, podobnie jak i te kupowane w innych krajach, bywają prawdziwymi perełkami, ale może się też zdarzyć, że samochód posiada ukryte wady. Ciekawych ofert od prywatnych sprzedawców nie brakuje na hiszpańskich portalach aukcyjnych, trzeba jednak pamiętać, że nie z każdym Hiszpanem dogadamy się po angielsku.
W jaki sposób sprawdzić historię samochodu pochodzącego z Hiszpanii?
Historię auta z Hiszpanii, w tym autentyczność jego przebiegu, możemy sprawdzić za pośrednictwem usługi „historia pojazdu” przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Od pewnego czasu obejmuje ona również auta pochodzące z większości krajów Europy. Wystarczy znajomość numeru VIN, daty pierwszej rejestracji oraz numeru rejestracyjnego. Raport dotyczący pojazdu obejmuje także możliwość zweryfikowania ewentualnych wypadków z przeszłości, sprawdzenia czy samochód nie jest kradziony i przekonanie się, czy nie był używany jako taksówka.
Ile kosztuje sprowadzenie auta z Hiszpanii?
Gdy trafimy już na idealny samochód z Hiszpanii, należy podpisać z właścicielem umowę kupna-sprzedaży. Po powrocie do kraju zaistnieje konieczność jej przetłumaczenia na potrzeby polskiego urzędu, podobnie jak innych hiszpańskich dokumentów. Samochód można przetransportować do Polski na lawecie, ale takie rozwiązanie jest dość kosztowne – w ekstremalnych sytuacjach należy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.
Tańszą opcję z pewnością stanowi powrót na własnych kołach – konieczne będzie jedynie wyrobienie tymczasowego dowodu rejestracyjnego oraz krótkoterminowego ubezpieczenia samochodu, które pozwoli na poruszanie się nim po Europie. Po powrocie do kraju należy jeszcze opłacić akcyzę. Dla samochodów o pojemności silnika do 2l wynosi ona 3,1% wartości pojazdu. W przypadku pozostałych aut musimy liczyć się z większym wydatkiem – 18,6% wartości pojazdu. Jeśli jednak oferta dotycząca auta z Hiszpanii jest naprawdę atrakcyjna, nawet ten dodatkowy koszt nie przekreśli opłacalności.
Wszystkie wydatki ponoszone w polskim urzędzie to nieco ponad 250 zł, o ile właściciel nie potrzebuje indywidualnych tablic rejestracyjnych, których wydanie kosztuje aż 1000 zł. Najpóźniej w dniu rejestracji należy jeszcze wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC, na przykład korzystając z porównywarki ubezpieczeniowej.