Nasi południowi sąsiedzi nie należą do krajów, z których Polacy masowo sprowadzają używane samochody. Z drugiej strony, w wielu przypadkach ciekawych okazji warto szukać również w tym państwie. Dziś przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące sprowadzania auta z Czech w formie poradnika dla potencjalnych kupujących.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak znaleźć atrakcyjne auta z Czech,
- jak sprawdzić historię pojazdu pochodzącego z Czech,
- ile kosztuje sprowadzenie samochodu z Czech,
- jak zarejestrować auto z Czech.
Dlaczego warto szukać samochodu w Czechach?
Czechy – w porównaniu do Polski – to stosunkowo mały rynek motoryzacyjny. Jednak i w tym kraju można trafić na prawdziwą perełkę, dlatego szukając auta z zagranicy, warto spojrzeć również w tym kierunku. Auta z Czech to często popularne również w naszym kraju modele – na czele z pochodzącą właśnie z tego państwa Skodą. Zwłaszcza mieszkańcy południowej Polski w poszukiwaniu idealnego samochodu mają bliżej do Pragi, Ostrawy czy Pilzna niż choćby do Trójmiasta. W Czechach nie brakuje zadbanych i dobrze wyposażonych pojazdów. Wiele z nich pochodzi zresztą z Niemiec i innych zachodnioeuropejskich krajów, bo Czesi równie chętnie jak Polacy korzystają z możliwości importu samochodów.
Gdzie można znaleźć interesujące auta z Czech?
Auta z Czech są dostępne między innymi w tamtejszych komisach. W takim przypadku cena będzie jednak z reguły wyższa niż, gdy kupujemy samochód bezpośrednio od jego właściciela. Przy zakupie bezpośrednim jest też szansa na znegocjowanie ceny – komisy są mniej skore do takich rozmów. W poszukiwaniu idealnego auta z Czech warto przeglądać tamtejsze portale aukcyjne, gdzie oferta jest szeroka i zróżnicowana.
Ogłoszeń z tego kraju nie brakuje na polskich stronach internetowych, ponieważ Czesi zdają sobie sprawę, że w ten sposób zwiększają swoją szansę na szybką sprzedaż auta. Podobieństwo językowe sprawia, że nawet bez znajomości języków obcych Polacy i Czesi bez większych problemów dogadają się co do warunków transakcji. Bliskość geograficzna sprawia zaś, że sprowadzanie auta z Czech nie jest większym wyzwaniem, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na transport przy pomocy lawety, czy powrót autem na kołach.
Jak sprawdzić historię auta z Czech?
Zanim jednak odwiedzimy Czechy w celu zakupu samochodu, warto poprosić właściciela o dodatkowy opis i większą liczbę zdjęć, co pomoże w podjęciu decyzji. Przede wszystkim potencjalnego kupującego powinna natomiast zainteresować historia pojazdu. Usługa o tej nazwie jest dostępna dzięki Ministerstwu Cyfryzacji.
Aby z niej skorzystać, należy jedynie podać numer VIN, numer rejestracyjny pojazdu oraz datę pierwszej rejestracji. Wówczas otrzymuje się dostęp do szczegółowego raportu, który przedstawia najważniejsze informacje na temat auta. W ten sposób łatwo zweryfikować, czy przebieg samochodu jest autentyczny, czy nie pochodzi on z kradzieży, jak również czy auto nie ma za sobą poważniejszych uszkodzeń, które z pewnością przełożą się na słabszy stan techniczny. Dla niektórych kupujących istotna może być informacja, czy auto nie służyło za granicą jako taksówka i nie jest przez to zbytnio wyeksploatowane.
Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z Czech?
Jeśli wszystko będzie w porządku, warto dla pewności dokonać jeszcze szczegółowych oględzin auta, a najlepiej badania technicznego. Później wystarczy już podpisać umowę kupna-sprzedaży, którą po powrocie do Polski należy przetłumaczyć (na potrzeby urzędu). To ona, podobnie jak faktura, może stanowić dowód własności samochodu. Przed przywiezieniem auta z Czech powinno zostać ono wyrejestrowane, a następnie wyposażone w krótkoterminowe ubezpieczenie i tymczasowy dowód rejestracyjny.
Klienci indywidualni nie muszą płacić podatku VAT, ale spory wydatek stanowi akcyza. Zwłaszcza, gdy samochód legitymuje się silnikiem o pojemności powyżej 2l. Wartość podatku wynosi wtedy aż 18,6%. Nowi właściciele pozostałych pojazdów muszą zapłacić jedynie 3,1% wartości samochodu. Koszt rejestracji samochodu w Polsce nie jest wysoki, bo wynosi zazwyczaj 256 zł. Samo sprowadzenie auta z Czech najczęściej wychodzi taniej niż wyjazd do Niemiec bądź innego kraju Europy Zachodniej, dlatego stanowi opcję godną rozważenia!
Chcesz kupić ubezpieczenie? Zobacz, ile możesz zaoszczędzić.