Na polskie drogi każdego roku trafia kilkadziesiąt tysięcy samochodów pochodzących z Belgii. Tamtejszy rynek pozwala na znalezienie używanych pojazdów w dobrym stanie i z bogatym wyposażeniem. Przed zakupem historię auta z Belgii możemy łatwo sprawdzić przez internet, co ułatwia podjęcie decyzji. Wystarczy jedynie znaleźć dobrą ofertę i kupić auto bezpośrednio od belgijskiego właściciela lub u pośrednika w kraju.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak znaleźć interesujący samochód z Belgii;
- jak sprawdzić historię auta z Belgii, aby potwierdzić jego bezwypadkowość i autentyczność przebiegu;
- ile kosztuje sprowadzenie auta z Belgii;
- jakie formalności wiążą się ze sprowadzaniem samochodu.
Dlaczego warto sprowadzać auta z Belgii?
Używane auta z Belgii cieszą się popularnością wśród polskich kupujących. Znakomity stan tamtejszych dróg oraz dbałość właścicieli o swoje pojazdy sprawiają, że stosunkowo łatwo znaleźć prawdziwą perełkę. Samochody pochodzące z Belgii są zazwyczaj dobrze wyposażone, a Belgowie dość chętnie je zmieniają, co znacznie zwiększa podaż samochodów na rynku. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że stosunkowo niewielkie uszkodzenia belgijskich samochodów sprawiają, że właściciele chętnie się ich wówczas pozbywają. Po relatywnie niewielkiej naprawie auto nadaje się do eksploatacji przez wiele kolejnych lat.
Gdzie szukać dobrych samochodów z Belgii?
Dużą zaletą aut z Belgii jest fakt, że niemal zawsze charakteryzują się one autentycznym przebiegiem, ponieważ w tym kraju obowiązuje konieczność przedstawiania specjalnego dokumentu o nazwie Car-pass. Po weryfikacji przebiegu wystarczy jedynie sprawdzić stan techniczny auta z Belgii. Samochodów pochodzących z tego kraju nie brakuje w polskich komisach. Decydując się jednak na tę drogę zakupu, należy wziąć pod uwagę wyższą cenę. Z finansowego punktu widzenia znacznie bardziej opłaca się szukać samochodów na belgijskich portalach aukcyjnych, gdzie nie brakuje ogłoszeń dotyczących lubianych przez Polaków modeli.
Do dyspozycji pozostają oferty belgijskich komisów, ale przede wszystkim zakup od tamtejszego właściciela. W drugim przypadku istnieje spora szansa na negocjację ceny. Kupując samochód bezpośrednio od właściciela w Belgii, mamy także szansę dobrze zapoznać się z jego stanem technicznym lub dokonać przeglądu w wybranym serwisie. Wcześniej warto natomiast skupić się na autach, których stan został dobrze opisany i udokumentowany fotografiami. Wybierając się do Belgii, najlepiej mieć w zanadrzu kilka ofert – kraj ten nie jest wielki w stosunku do Polski, więc odwiedzenie kilku sprzedających nie stanowi problemu.
Jak sprawdzić historię auta z Belgii?
Aby sprawdzić historię auta z Belgii, a przede wszystkim potwierdzić jego przebieg, wystarczy skorzystać z portalu stworzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Usługa historia pojazdu pozwala zidentyfikować samochód po jego numerze rejestracyjnym, dacie pierwszej rejestracji i numerze VIN. O te dane można poprosić z wyprzedzeniem belgijskiego właściciela. Dzięki danym umieszczonym na portalu dowiemy się również, czy auto nie jest kradzione, poznamy ewentualną historię jego uszkodzeń, a nawet zweryfikujemy, czy nie służyło jako taksówka.
Jakie formalności i koszty wiążą się ze sprowadzeniem samochodu z Belgii?
Po znalezieniu oferty i podjęciu decyzji o zakupie, czas sfinalizować transakcję. Sprowadzając auta z Belgii, należy posiadać dokument własności, którym będzie umowa kupna-sprzedaży. Sprzedawca powinien przekazać nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny, książkę serwisową i świadectwo badania technicznego, a także komplet kluczyków. Jeśli pragniemy wrócić do Polski nowo kupionym pojazdem, niezbędne będzie jego wcześniejsze wyrejestrowanie i wykupienie tymczasowego ubezpieczenia.
Po przywiezieniu auta z Belgii do Polski należy załatwić kilka formalności, które wiążą się z kosztami:
- rejestracja pojazdu – około 250 zł
- ubezpieczenie pojazdu – zależnie od pojemności silnika i historii kierowcy (należy je wykupić najpóźniej w dniu rejestracji)
- tłumaczenie dokumentów – kilkaset zł (konieczne tłumaczenie przysięgłe)
- przegląd techniczny – 98 zł
- akcyza zależna od pojemności silnika – 3,1% przy pojemności do 2 l lub 18,6% powyżej 2 l.
Sprowadzając auta z Belgii lub innych krajów Unii Europejskiej, nie musimy opłacać cła. Jeśli auto zostało kupione bezpośrednio od właściciela będącego osobą fizyczną, nie trzeba również płacić podatku VAT. Inaczej jest w przypadku zakupu samochodu w komisie, gdzie z dużym prawdopodobieństwem może już nastąpić taka konieczność. Mimo dodatkowych kosztów, sprowadzanie auta z Belgii może okazać się dużo bardziej opłacalne od kupowania podobnego modelu na polskim rynku wtórnym.