Oceniając stan techniczny własnego lub kupowanego samochodu, nierzadko potrafimy bagatelizować stan opon, skupiając się na silniku, karoserii i podzespołach. A przecież to właśnie opony stanowią element auta, który bezpośrednio styka się z nawierzchnią, w dodatku na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Od ich kondycji i prawidłowego utrzymania zależy zarówno komfort jazdy, jak i również bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Poznaj zasady prawidłowego dbania o stan opon.
Z artykułu dowiesz się:
- jak prawidłowo dbać o opony letnie i zimowe,
- dlaczego ciśnienie i wyważenie opon są bardzo istotne,
- w jaki sposób prawidłowo przechowywać opony.
Regularna kontrola bieżnika
Nie trzeba być motoryzacyjnym ekspertem, by zorientować się, że wzór bieżnika pokrywający opony nie jest przypadkowy. Dzięki bieżnikowi opony zachowują stabilność również na śliskim terenie, co przekłada się na wyższe bezpieczeństwo. Jak prawidłowo kontrolować stan bieżnika? Jego głębokość powinna wynosić przynajmniej 1,6 mm. Jeśli ta wartość zostanie przekroczona, ogumienie nadaje się do wymiany. Gdy głębokość bieżnika zbliża się do tej wartości, należy zaplanować zakup nowych opon i dokonać wymiany, na przykład w następnym sezonie. Także stosunkowo nowe opony wymagają stałej obserwacji. Niepokój powinny wzbudzić wszelkie pęknięcia, odkształcenia i nierówności.
Ciśnienie opony jest niezwykle istotne
Aby opony zachowały jak najdłużej odpowiednią strukturę i właściwości jezdne, powinny być prawidłowo eksploatowane, na czele z regularną kontrolą ciśnienia. Tę powinno się przeprowadzać przynajmniej raz na miesiąc, a także przed każdą dłuższą podróżą. Opony, które nie posiadają odpowiedniego ciśnienia są mniej stabilne, a ich bieżnik zużywa się sporo szybciej. Informacje o prawidłowym ciśnieniu można znaleźć w książce serwisowej pojazdu, ale także na klapce wlewu paliwa lub słupku bocznym. Dobrą praktyką w trakcie wymiany ogumienia z zimowego na letnie i odwrotnie jest kontrola zaworów. W razie podejrzenia o nieszczelność, lepiej wymienić zawory stosunkowo niewielkim kosztem, niż narażać się na utratę ciśnienia w oponach.
Koła samochodowe należy wyważać
Sezonowa wymiana opon to obowiązek każdego odpowiedzialnego kierowcy. Należy przy tym pamiętać, że korzystanie z dwóch kompletów i kolejne wymiany mogą prowadzić do drobnych uszkodzeń, na przykład odpadnięcia odważnika z felgi. Wówczas koło traci swoje właściwości wynikające z geometrii i nie porusza się w prawidłowej osi. Opony szybciej się zużywają, a samochód gorzej reaguje na decyzje kierowcy. Pominięcie tej czynności to tylko pozorna korzyść, bo sprawi przecież, że wymiana ogumienia znacznie szybciej stanie się niezbędna.
„Zimówki”, czyli opony do zadań specjalnych
Chociaż w ostatnich latach polskie zimy są raczej łagodne, niska temperatura, wilgoć i błoto na drodze stanowią znacznie cięższe warunki do prowadzenia pojazdu. Dlatego „zimówki” należy montować, gdy tylko pogoda zmieni się na tyle, że dzienna temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Ogumienie zimowe – z racji trudniejszy warunków panujących na drodze – musi być jeszcze bardziej niezawodne niż letnie. Wspomniana już wcześniej głębokość bieżnika wynosząca 1,6 mm wynika z przepisów prawa, ale jeśli chodzi o opony zimowe, lepiej kierować się wytycznymi producenta. Według nich, minimalna głębokość bieżnika powinna zazwyczaj wynosić 3-4 mm.
Dbanie o opony także poza sezonem
Po sezonowej wymianie ogumienia, nieużywanego przez kilka następnych miesięcy kompletu nie należy zwyczajnie umieszczać w kącie garażu. Przypadkowe ustawienie opon, na przykład jedna na drugiej, prowadzi do ich odkształceń i utraty prawidłowej geometrii. Opon nie należy także przygniatać ciężkimi przedmiotami. Najlepiej ustawić je w naturalnej, pionowej pozycji. Kierowcy, którzy nie dopilnują tego obowiązku, mogą być bardzo zaskoczeni podczas kolejnej zmiany opon – gdy wystąpią problemy z utrzymaniem prawidłowego toru jazdy.
Kierując się tymi kilkoma prostymi wskazówkami, można znacząco przedłużyć żywotność opon i zapewnić sobie wyższy poziom bezpieczeństwa na drodze! Zobacz także informacje na temat ubezpieczenia opon.