Niektóre autostrady i drogi szybkiego ruchu w Europie są bezpłatne, jednak w Polsce za przejazd wybranym odcinkiem trzeba zapłacić. Obowiązuje tu system pobierania opłat na bramkach, ale nie tylko. Zobacz, ile kosztuje przejazd autostradami oraz które z nich są płatne.
Autostrady w Polsce
Autostrady wraz z drogami ekspresowymi tworzą całą sieć, którą komfortowo, bezpiecznie i łatwo można poruszać się po Polsce. A1 przebiega odcinkami od Rusocina do Gorzyczek, docelowo ma to być trasa, która będzie łączyć północ z południem. Z kolei A2 kontynuuje autostradę A12 z Berlina, prowadzi przez Poznań i Warszawę. A3 obejmuje trasę od Szczecina do Lubawki. Najdłuższą autostradą w Polsce jest A4, która biegnie na południu Polski wzdłuż Sudetów oraz Karpat. Początek drogi jest w Jędrzychowicach, a koniec w Korczowie. Autostrada A6 biegnie od Kołbaskowa, czyli na granicy z Niemcami do Szczecina. Z kolei A8 znajduje się na południu polski w okolicach Wrocławia.
Które autostrady w Polsce są płatne?
Płatne odcinki autostrad w Polsce dotyczą A1, A2 i A4. To konkretne trasy, za które trzeba zapłacić, korzystając z systemu otwartego lub zamkniętego poboru opłat. Pierwszy z nich wyróżnia się bramkami, które są umiejscowione w poprzek drogi. Z kolei bardziej popularny system zamknięty polega na tym, że kierowca musi pobrać bilet przy pierwszej bramce wjazdowej, a następnie opłacić go przy wyjeździe. Przykładowe płatne odcinki to A1 od Pruszcza Gdańskiego do Swarożyna, a dalej ze Swarożyna do Nowych Marzów. Zapłacić trzeba także za odcinek A2 od Krzesiny do Wrześni czy ze Wrześni do Konina.
Ile kosztuje przejazd autostradą w Polsce?
Ceny za przejazd autostradą są zróżnicowane, w zależności od konkretnego odcinka oraz jego długości. Dużo zależy także, kto zarządza systemem opłat w danym obrębie. Na drogach, które są zarządzane przez nasze państwo, pobierana jest w większości opłata 0,10 złotych za 1 kilometr. Co ciekawe, niektóre odcinki mogą być znacznie droższe od innych. Z Nowego Tomyśla do Konina dotrzesz, płacąc 0,40 złotych za kilometr, ale ze Świecka do Nowego Tomyśla zapłacisz o połowę mniej. Przykładowo, koszt przejazdu za autostradę A2 wynosi 44 złotych, jeśli chcesz przejechać z Poznania do Konina. Całkowita długość trasy to 107 kilometrów.
Ograniczenia prędkości w Polsce
Na autostradach w Polsce obowiązuje limit 140 km/h, jednak inne ograniczenia prędkości są na drogach ekspresowych dwujezdniowych i jednojezdniowych. Szybkość wynosi odpowiednio 120 km/h oraz 100 km/h. Warto jednak zwracać uwagę na polskie znaki drogowe, ponieważ są odcinki na drogach szybkiego ruchu, gdzie są niższe limity, których należy przestrzegać. Z kolei w obszarze zabudowanym możesz jechać z szybkością 50 km/h w dzień (od godziny 5:00 do 23:00), a w nocy 60 km/g. Istnieją także specjalne strefy zamieszkania, w których należy zwolnić do 20 km/h.
Jakie dokumenty musisz mieć przy sobie?
Zawsze przy sobie musisz mieć dowód osobisty oraz prawo jazdy. Od 1 października 2018 roku nie jest konieczne wożenie ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz ważnej polisy OC. Jednak w łatwy sposób funkcjonariusze podczas kontroli mogą sprawdzić to czy masz obowiązkowe ubezpieczenie. Musisz więc pamiętać o ważnej polisie OC, a także aktualnym badaniu technicznym pojazdu.