Luksemburg to nieduży kraj, jednak kierowcy lubią poruszać się po nim samochodem osobowym, ponieważ jest to bezpieczne i wygodne. Nie można narzekać na miejsca parkingowe czy opłaty za drogi szybkiego ruchu. Sprawdź, jak musisz przygotować się do wyjazdu do Luksemburgu oraz czy musisz liczyć się z płatnymi odcinkami trasy.
Czy autostrady i drogi szybkiego ruchu są w Luksemburgu płatne?
Mamy dobrą wiadomość dla osób, które chcą poruszać się samochodem osobowym po Luksemburgu. Autostrady oraz drogi szybkiego ruchu są tam całkowicie bezpłatne. Oznacza to, że możesz korzystać z komfortowych tras i odcinków, za które nie musisz dodatkowo płacić. Łączna długość autostrad w tym kraju wynosi 147 kilometrów. Co ciekawe, niektórzy kierowcy decydują się na wyjazd z Polski prosto do Luksemburgu. Przykładowa trasa ma aż 1319 kilometrów, ale większość niej odbywa się właśnie na autostradach.
Autostrady w Luksemburgu – gdzie dojedziesz?
Najwięcej odcinków autostrad znajduje się wokół miasta Luksemburg, które jest dość często odwiedzane. A1 łączy właśnie to miejsce z Wasserbillig, które mieści się niedaleko niemieckiej granicy i jest to jeden z najdłuższych odcinków. Kolejnym można swobodnie przejechać do Dudelange i jest to autostrada A3. Z kolei A4 łączy Luksemburg z Esch-sur Alzette, A6 z Steinfort, a A7 z Clervaux. Autostrada A13 przebiega od Schengen do Pétange.
Ograniczenia prędkości w Luksemburgu
Samochody osobowe mogą poruszać się z szybkością 130 km/h na autostradzie, wyjątkiem są trudne warunki atmosferyczne. Jeśli pada deszcz lub śnieg, trzeba zwolnić do 110 km/h. Poza terenem zabudowanym ograniczenie wynosi 90 km/h, a w terenie zabudowanym 50 km/h. Co ciekawe, w Luksmeburgu jest tzw. Zone de rencontre, która oznacza strefę pieszą. Tam piesi mają pierwszeństwo, a prędkość ograniczona jest do 20 km/h. Warto zaznaczyć, że tak jak w Polsce, na drogach obowiązuje reguła prawej ręki na skrzyżowaniach.
Poruszanie się samochodem po Luksemburgu – co musisz wiedzieć?
Każdy kierowca oraz pasażer musi mieć obowiązkowo zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o światła mijania, powinny one być włączone w dzień, kiedy jest słaba widoczność oraz trzeba przejechać tunelem. Obowiązkowo w każdym samochodzie osobowym musi znaleźć się trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa oraz komplet opon. Zimą, trzeba pamiętać także o założeniu ogumienia preferowanego na ten okres. Nie jest wymagana apteczka oraz gaśnica, jednak warto te elementy także mieć w samochodzie, tym bardziej podczas wakacyjnych wyjazdów.
Jakie dokumenty musisz mieć ze sobą?
Tak jak w przypadku wyjazdów do innych krajów, tak samo do Luksemburga musisz zabrać ze sobą dowód osobisty, który jest ważny przez minimum 6 miesięcy lub paszport. Każdy kierowca musi mieć przy sobie prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny z potwierdzonym, aktualnym badaniem technicznym. Potrzebne będzie też obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu OC.
Które ubezpieczenie warto mieć?
Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodu, warto zdecydować się także na polisę podróżną. W Luksemburgu działa karta EKUZ, która upoważnia Cię do korzystania z publicznej służby zdrowia. Mimo wszystko, dodatkowe ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty leczenia czy wizyt u specjalistów, do których dostaniesz się tak szybko jak to możliwe. W umowie powinno znaleźć się także wsparcie finansowe, które zabezpieczy transport do Polski, np. w trakcie poważnego zachorowania, urazu czy wypadku drogowego. Zastanów się także nad ubezpieczeniem bagażu.