Elektroniczne winiety na Litwie pojawiły się całkiem niedawno, jednak nie dotyczą one samochodów osobowych. Obowiązują od ponad dwóch lat i można je zakupić przez Internet. Dowiedz się wszystkiego na temat dróg na Litwie, abyś mógł podróżować komfortowo i zgodnie z prawem.
Kto musi kupić winiety na Litwie?
Kierowcy samochodów osobowych nie muszą się martwić o opłaty drogowe na Litwie. Nie jest konieczne płacenie za autostrady czy drogi szybkiego ruchu. Winiety są jednak wymagane od pojazdów ciężarowych, busów oraz autobusów. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne różnice w samym poruszaniu się po drogach. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są opłaty przejazdów dla samochodów ciężarowych, a także otrzymasz praktyczne informacje na temat jazdy.
Obowiązkowe winiety na Litwie – ceny i korzystanie
Dużym ułatwieniem dla kierowców samochodów ciężarowych, którzy wybierają się na Litwę, jest możliwość zakupu elektronicznych winiet. W odróżnieniu od niektórych krajów, nie jest konieczne przylepianie ich na przednią szybę. Bez problemu można zakupić winiety nawet korzystając z telefonu. Jeśli chodzi o ceny przejazdów, są one uzależnione od pojazdu ciężarowego. Pierwszy rodzaj winiet to ten, który przysługuje autom do 3,5 tony i jest on płatny 6 euro za 1 dzień oraz 14 euro na tydzień. Samochody ciężarowe, które mają od 3,5 do 12 tony muszą zapłacić za 1 dzień 11 euro, za tydzień 37 euro i za 7 dni EURO IV – 26 euro. Inne ceny obowiązują busy, które przeznaczone są dla 8 miejsc pasażerskich i 1 dla kierowcy. Za jeden dzień korzystania z autostrad i dróg szybkiego ruchu trzeba zapłacić 6 euro, a za 7 dni 14 euro. Z kolei dla większych autobusów, które dysponują 22 miejscami dla pasażerów, ceny są wyższe. Za jeden dzień winiety, kierowca zapłaci 11 euro, a za 7 dni – 37 euro.
Jak kupić winietę na Litwie?
Ze względu na to, że system winiet na Litwie ma charakter elektroniczny, trzeba zrobić to przez Internet. Wystarczy, że kierowca samochodu ciężarowego czy autobusu, wejdzie na stronę internetową Dyrekcji Dróg Krajowych, a następnie umieści informacje na temat pojazdu. Samochód zostanie zarejestrowany, co przekłada się na komfortowy przejazd po płatnych drogach. Jest to na tyle wygodne, że nie trzeba szukać punktów sprzedaży czy naklejać nalepek na przednią szybę.
Co musisz wiedzieć o drogach na Litwie?
Od 2007 roku na Litwie obowiązuje system winiet, a od niedawna ma on formę elektroniczną. Opłaty, które uiszczane są przez kierowców, wpływają do budżetu, który przeznaczony jest na utrzymanie dróg w dobrej kondycji. Niestety, wiele z nich nie może się pochwalić dobrą jakością, np. w porównaniu z Niemcami. Z daleka od centrum i większych miast, mogą nawet znaleźć się drogi, których nie wychwytuje nawigacja GPS. Ruch nie jest dość duży, tak jak w naszym kraju, jednak kultura i styl jazdy jest podobny. Na drogach znajdziesz też progi zwalniające.
Ciekawostki na temat jazdy na Litwie
Na Litwie obowiązują zielone strzałki na sygnalizatorach świetlnych, które pozwalają na skręt w prawo. Kierowcy jednak muszą zatrzymać się przed linią STOP lub przed przejściem dla pieszych. Co więcej, na drogach szybkiego ruchu, możesz skręcić w lewo i zawrócić z lewego pasa. Musisz posiadać także opony zimowe, konkretnie jest to czas od 1 listopada do 10 kwietnia.
Ograniczenia prędkości na drogach
Na autostradach ograniczenia prędkości są zależne od pory roku. Od listopada do końca marca jest to wartość 110 km/h, a w pozostałych miesiącach 130 km/h. Inna prędkość obowiązuje na drogach szybkiego ruchu. Analogicznie jest to 100 km/h w okresie zimowym i 110 km/h w miesiącach ciepłych. W terenie zabudowanym trzeba poruszać się prędkością 50 km/h, chyba, że znaki wskazują inaczej. Poza nim, dopuszczalna jest szybkość 90 km/h.
Sprawdź ceny OC przed wyjazdem. Zobacz kalkulator online, dzięki któremu obliczysz składkę.