Polski rynek coraz mocniej otwiera się na pracowników z zagranicy. Z każdym rokiem wzrasta także liczba turystów odwiedzających nasz kraj. Część cudzoziemców przyjeżdża do Polski na dłużej, na przykład w celach edukacyjnych i towarzyskich. Bezpiecznym rozwiązaniem jest z ich punktu widzenia prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania, a jaki alternatywy?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Osoby pochodzące z krajów Unii Europejskiej, a także Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, czyli Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu mogą korzystać w Polsce za darmo z opieki medycznej, jeżeli posiadają Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) lub zastępujący ją certyfikat tymczasowy. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zakres tej pomocy jest ograniczony. Po pierwsze, dotyczy tylko niezbędnego leczenia. Za wszystkie dodatkowe świadczenia należy jednak zapłacić.
Na podobnych zasadach z polskiej służby zdrowia mogą korzystać także obywatele kilku państw z którymi Polska podpisała dwustronne porozumienia. Są to Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Rosja, Macedonia Północna, Serbia oraz Tunezja. Obywatele innych krajów, w tym przebywający w Polsce Ukraińcy, Białorusini czy Hindusi nie są objęci takim wsparciem.
Koszty leczenia w Polsce i ryzyko związane z brakiem ubezpieczenia zdrowotnego
Dłuższy pobyt w Polsce bez ubezpieczenia to spore ryzyko, zważywszy na potencjalne koszty leczenia. Zwykła wizyta u internisty zazwyczaj kosztuje przynajmniej 100 zł, nie wspominając już o leczeniu specjalistycznym czy pobycie w szpitalu. Wówczas rachunek może sięgać tysięcy, a nawet dziesiątek tysięcy złotych.
To koronny argument za tym, aby przebywając w Polsce wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które jest dostępne także dla cudzoziemców. Rozwiązanie powinno zainteresować nie tylko obywateli krajów nieobjętych EKUZ i innymi dwustronnymi porozumieniami. Prywatne ubezpieczenie to rozbudowany pakiet, a nie tylko podstawowa pomoc w ramach NFZ.
Cudzoziemcy ubezpieczeni w ZUS i korzystający z pełnej pomocy w ramach NFZ
Osoby zatrudnione w Polsce na podstawie umowy o pracę stoją niejako w uprzywilejowanej pozycji, ponieważ mają prawo do korzystania z opieki ZUS. Wówczas składki odprowadza za nie pracodawca. Niestety, ta forma zatrudnienia nie dotyczy wielu pracowników tymczasowych. Ponadto państwowa opieka medyczna w Polsce – jak wiadomo – nie zawsze działa sprawnie. Dlatego na prywatne ubezpieczenie zdrowotne decydują się często także Polacy, w równym stopniu państwowe świadczenia mogą nie być wystarczająco satysfakcjonujące dla cudzoziemców.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to dodatkowy koszt i właściwie na tym kończą się ewentualne wady takiego rozwiązania. Z drugiej strony, warto pamiętać, że podstawowy pakiet medyczny można uzyskać już za cenę kilkudziesięciu złotych, a bardziej rozbudowane pakiety za około 200 zł obejmują już kilkaset różnorodnych badań i wizyty do specjalistów. To wystarczający argument, aby nie ponosić zbędnego ryzyka i zdecydować się na prywatne ubezpieczenie, nawet jeśli posiada się Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego lub prawo do korzystania ze świadczeń ZUS.