Przytrafił Ci się wypadek lub drobna kolizja na trasie z winy drugiego kierowcy? Z odpowiednim ubezpieczeniem OC możesz skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody. Zobacz, co to takiego i jakie są jej ograniczenia.
Czym jest bezpośrednia likwidacja szkód?
Podczas podpisywania umowy z ubezpieczycielem, możesz spotkać się z propozycją bezpośredniej likwidacji szkody. Coraz więcej firm ma taką usługę w swojej ofercie. To komfortowe rozwiązanie, które polega na załatwianiu formalności związanych z odszkodowaniem przez Twoją firmę, w której posiadasz polisę, a nie towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy. W praktyce oznacza to, że podczas kolizji lub wypadku na trasie, możesz od razu zadzwonić do swojego ubezpieczyciela, a on zadba o wszystkie formalności oraz skontaktuje się z firmą, w której sprawca ma OC.
Aby móc skorzystać z takiego rozwiązania, muszą być spełnione pewne kryteria. Pierwszym z nich jest korzystanie z bezpośredniej likwidacji szkody przez obydwa towarzystwa (sprawcy i poszkodowanego). Poza tym, dotyczy wyłącznie stłuczki na polskich trasach, kiedy nie doszło do szkód wyrządzonych pasażerom czy kierowcom. Poza tym, w zdarzeniu mogą brać udział maksymalnie dwa auta, a szkoda nie może być większa niż 30 tysięcy złotych.
Dlaczego warto skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkód?
Dzięki bezpośredniej likwidacji szkód (w polisie często nazywana BLS) możesz zaoszczędzić czas oraz nerwy. Przede wszystkim, wszystkie formalności leżą po stronie Twojego ubezpieczyciela. To on kontaktuje się z firmą, w której polisę posiada drugi kierowca, winny szkód w Twoim aucie. Odszkodowanie otrzymasz zatem od swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Podczas tak stresującej sytuacji, jaką jest uszkodzenie Twojego auta, możesz czuć zakłopotanie i nie wiedzieć, co dokładnie robić, aby dostać zadośćuczynienie.
Wystarczy, że zadzwonisz do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, a specjalista podpowie Ci, czy możesz skorzystać z BLS. Po otrzymaniu zgłoszenia, firma oszacuje koszty naprawy, a następnie poinformuje Cię, kto zajmie się formalnościami. Możesz także samodzielnie sprawdzić, czy masz możliwość skorzystania z takiego uproszczenia, ponieważ nie wszystkie firmy mają bezpośrednią likwidację szkód w swojej ofercie.
Kiedy możesz skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkód?
Jeśli Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe daje Ci możliwość ubiegania się o odszkodowanie bez konieczności kontaktowania się ze sprawcą i jego ubezpieczycielem, skorzystaj z niej! BLS obejmuje większość wypadków oraz kolizji na trasie, wskutek których Twój samochód został uszkodzony. Istnieją jednak pewne wyjątki. Z bezpośredniej likwidacji szkód nie możesz skorzystać:
- jeśli w kolizji biorą udział więcej niż dwa samochody,
- w przypadku szkód osobowych,
- podczas kolizji czy wypadku za granicą,
- w przypadku szkód majątkowych, których wartość przekracza 30 000 złotych,
- w ramach posiadania pojazdu zarejestrowanego za granicą.
Usługa musi być oczywiście proponowana przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe i szczegóły jej działania powinny być zawarte w Ogólnych Warunkach Umowy (OWU). Często zdarza się tak, że jest to gwarantowany dodatek do zakupu rozszerzenia polisy, np. autocasco lub obowiązkowego OC.
Co zrobić, jeśli nie masz pewności czy skorzystać z BLS?
Zastanawiasz się co zrobić, jeśli posiadasz BLS, a sprawca nie wie czy może skorzystać z takiej opcji? A może trudno Ci na pierwszy rzut okaz policzyć koszty szkód, które zostały Ci wyrządzone? Nie musisz się martwić. Wystarczy, że skontaktujesz się ze swoją firmą ubezpieczeniową, a następnie zapytasz, kto ma zająć się formalnościami. Może okazać się, że nawet jeśli ubezpieczyciel sprawcy nie ma takiej usługi w swojej ofercie, będzie możliwość szybszej oraz bardziej komfortowej naprawy szkody. Gdy nie wiesz jakie będą jej koszty, ubezpieczyciel oszacuję tę kwotę. Kiedy nie będzie możliwości rozliczenia w ramach BLS, dostaniesz taką informację od swojego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Porównaj ceny OC i wybierz najlepszą ofertę, korzystając z kalkulatora online.