12 000 zł — według raportu Polak w drodze 2.0 właśnie tyle wynosi roczny koszt utrzymania samochodu. Chcesz obniżyć wydatki na auto? Jeźdź ekonomicznie, nie przekraczaj dozwolonych prędkości i… skorzystaj z kalkulatora OC i AC, który pomoże Ci znaleźć najtańsze ubezpieczenie.
Koszt zakupu auta jest dopiero początkiem wydatków wynikających z eksploatacji własnych czterech kółek. Budżet kierowcy obciążają także koszty benzyny, przeglądów, napraw i wymiany opon. Nie mniej ważne są opłaty za ubezpieczenie. A te, w zależności od wybranego towarzystwa mogą znacząco się różnić.
Ubezpieczenie OC — identyczny zakres…
Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC. OC chroni portfele kierowców przed finansowymi konsekwencjami spowodowanych przez nich zdarzeń. Jeśli spowodujesz wypadek, kolizję lub stłuczkę to nie Ty, lecz ubezpieczyciel wypłaci odszkodowania osobom poszkodowanym. Co ważne, zakres komunikacyjnego OC reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest więc identyczny dla wszystkich towarzystw. Niestety, w parze z identycznym zakresem nie idą takie same ceny. Te – w zależności od TU – mogą się różnić o kilkadziesiąt, a nierzadko nawet o kilkaset procent. Kierowca, który wybierze przypadkowe OC, może więc zupełnie niepotrzebnie przepłacić.
… różne ceny
Przyczyną różnych cen ubezpieczeń OC są odmienne zasady kalkulacji składki. Choć każde towarzystwo dokonuje wyliczeń na podstawie tych samych kryteriów (są to m.in.: marka i model pojazdu, rok produkcji, wiek kierowcy i jego historia szkodowości), inaczej punktuje każdy z nich. Stosuje także inny system naliczania zniżek i zwyżek, które mają decydujący wpływ na cenę OC.
Podstawowym kryterium wyboru obowiązkowej polisy powinna być więc cena. Jedyny wyjątek stanowią sytuacje, kiedy kierowca chce rozszerzyć zakres ochrony o dodatki.
Kiedy warto wybrać droższe OC?
Wielu ubezpieczycieli wraz z OC oferuje klientom podstawowe pakiety Assistance. Takie ubezpieczenia zapewniają pomoc po wypadku, awarii czy kradzieży: holowanie, auto zastępcze czy próbę naprawy auta na miejscu zdarzenia. Choć ubezpieczyciele oferują je jako darmowe, OC z dodatkami kosztują z reguły nieco więcej niż te, które są ich pozbawione. Dzięki nieco droższemu OC oszczędzisz jednak długofalowo. W przypadku zdarzenia losowego unikniesz bowiem dodatkowych kosztów.
Kalkulator OC AC sposobem na tanie ubezpieczenie
Bez względu na to, czy wybierzesz samodzielną polisę czy OC z gratisami, porównaj dostępne na rynku oferty. Taki zabieg pozwoli Ci znaleźć najlepsze ubezpieczenie i przełoży się na odczuwalne dla portfela oszczędności.
Czy da się to zrobić szybko, bez konieczności wypełniania kolejnych formularzy? Jak najbardziej! Aby w ciągu kilku minut porównać oferty najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych, skorzystaj z darmowego kalkulatora OC i AC.
Jak działa kalkulator?
Kalkulator OC i AC działa niemal tak samo jak kalkulatory ubezpieczeniowe, dostępne na stronach poszczególnych towarzystw. Kiedy wypełnisz formularz, zawierający potrzebne do wyliczenia stawki dane, otrzymasz jednak nie jedną, a aż kilkanaście zróżnicowanych cenowo propozycji. Kalkulator poinformuje Cię także, który ubezpieczyciel dorzuci do OC pakiet Assistance, BLS czy ubezpieczenie szyb. Jeśli któraś z propozycji spełni Twoje oczekiwania, będziesz mógł od razu zawrzeć umowę i opłacić składkę. Pamiętaj — skorzystanie z porównywarki jest w 100% darmowe, a zaproponowane przez nią stawki ubezpieczeń nie będą wyższe od tych zakupionych bezpośrednio w TU.