Masz działkę na oku? Właśnie rozpocząłeś budowę czy wybierasz już kolor ścian w sypialni? Twoja nieruchomość musi przejść kilka stadiów, abyś wreszcie mógł w niej zamieszkać. Każda faza budowy to inne zagrożenia, dlatego warto uważnie przyjrzeć się warunkom polisy przed zakupem.
Na jakim etapie budowy mogę ubezpieczyć dom?
W czasie konstrukcji nowej nieruchomości możemy wyróżnić kilka etapów. Każdy dom w budowie przechodzi przez następujące stany:
- zerowy (np. wyrównanie działki, fundamenty)
- surowy otwarty (np. ściany zewnętrzne i wewnętrzne, dach)
- surowy zamknięty (np. ściany działowe, okna i drzwi)
- wykończeniowy (np. gniazdka elektryczne, panele podłogowe)
Nieruchomość możesz ubezpieczyć jako dom w budowie wraz z rozpoczęciem prac na działce. Ochrona zakończy się, kiedy otrzymasz pozwolenie na użytkowanie i wprowadzisz się do własnych czterech kątów. W niektórych towarzystwach aktualne ubezpieczenie będziesz mógł zmienić w standardową polisę dla domu.
W zależności od etapu budowy zakres ochrony może objąć mury i elementy stałe. W niektórych towarzystwach dostępne będzie także Assistance.
Od jakich ryzyk ubezpieczyć dom w budowie?
Wszystko zależy oczywiście od etapu budowy. Dom w stanie zerowym lub surowym otwartym można ubezpieczyć od zdarzeń losowych takich jak pożar, deszcz nawalny, zalanie czy uderzenie pioruna. Aby wśród ryzyk znalazła się kradzież z włamaniem, rabunek i wandalizm, Twój dom musi osiągnąć stan surowy zamknięty. Dlaczego? Bez okien, drzwi i odpowiednich zamków złodziej może łatwo dostać się do środka i bez trudu zabrać pozostawione tam przedmioty.
Jak obliczyć sumę ubezpieczenia?
Suma ubezpieczenia to najwyższa wartość, jaką ubezpieczyciel może Ci wypłacić. Deklarując konkretną kwotę, zastanów się, jak będą przebiegały prace w przyszłości. Suma powinna odpowiadać wartości domu w ostatnim dniu umowy ubezpieczeniowej. W końcu nigdy nie wiadomo, którego dnia nastąpi szkoda.
Spójrzmy na przykład: Marcin od niedawna buduje dom. Stan prac oceniamy na tzw. zerowy, bo ekipa dopiero kończy murowanie fundamentów. Marcin kupuje ubezpieczenie domu w budowie na cały rok. W kolejnych 12 miesiącach na jego działce dużo się dzieje i wartość nieruchomości wzrasta. Dom jest już w stanie surowym otwartym. Pewnego dnia grad wyrządza mu znaczne szkody, a Marcin dostaje odpowiednio wysokie świadczenie, bo ubezpieczył dom z myślą o postępach w budowie.
A co z przebudową?
Nieruchomość można ubezpieczyć jako dom w budowie nie tylko budując od zera. Jeśli masz parterowy dom, decydujesz się podnieść stropy i strych zamienić w kolejną kondygnację, możesz wybrać polisę dla domu w budowie. Po zakończeniu przebudowy wystarczy standardowe ubezpieczenie domu.
Przeczytaj więcej o ubezpieczeniu domu w budowie